Podwyższony poziom enzymu przed ciążą zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej
U kobiet z wysokim przedciążowym poziomem gamma-glutamylotranspeptydazy (ang. gamma-glutamyl transferase, GGT) ryzyko cukrzycy ciążowej jest 2-krotnie wyższe niż u pań z najniższym stężeniem enzymu.
GGT to marker funkcji wątroby. Powiązano go z insulinoopornością, która może być prekursorem zarówno cukrzycy ciążowej, jak i typu 2.
Kilka przeprowadzonych przez nas studiów wykazało, że kobiety, u których rozwija się cukrzyca ciążowa, wykazują nieprawidłowości metaboliczne jeszcze przed ciążą. W przyszłości potencjalnie będziemy mogli próbować zapobiegać cukrzycy ciążowej, interweniując, nim dojdzie do poczęcia - przekonuje dr Monique M. Hedderson z Wydziału Badawczego Kaiser Permanente w Oakland.
Częstość występowania cukrzycy ciążowej bardzo wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Dzieci takich matek bywają większe niż przeciętnie (zjawisko to nazywa się makrosomią), co prowadzi do komplikacji porodowych. Ostatnie badania wykazały, że na późniejszych etapach życia panie z cukrzycą ciążową 7-krotnie częściej zapadają na cukrzycę typu 2., a ich potomstwo jest bardziej zagrożone otyłością oraz cukrzycą.
Amerykanie analizowali dokumentację medyczną 256 kobiet, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa. Porównali je z 497 paniami bez tego zaburzenia. Między 1985 a 1996 r. badanym pobrano próbki krwi. Biorąc poprawkę na szereg potencjalnie istotnych czynników, w tym na wskaźnik masy ciała czy spożycie alkoholu, naukowcy stwierdzili, że w przypadku kobiet z najwyższego kwartyla poziomu GGT ryzyko cukrzycy ciążowej było niemal 2-krotnie wyższe niż u przedstawicielek 1. kwartyla. W przypadku aminotransferaz alaninowej i asparginowej nie natrafiono na podobne związki.
W ramach kilku studiów przyglądano sie stężeniom enzymów wątrobowych w czasie ciąży i ryzyku cukrzycy ciążowej, ale zgodnie z naszą wiedzą, po raz pierwszy analizowano ich poziom przed ciążą - podkreśla Sneha Sridhar.
Komentarze (0)