Cukrzycy z nadwagą żyją dłużej

| Medycyna
joe_13

Osoby z nadwagą – ale nie otyłe – które cierpią na cukrzycę typu 2. żyją dłużej, niż osoby o prawidłowej wadze z cukrzycą typu 2. To kolejny już znany „paradoks nadwagi”.

Zewsząd słyszymy, że zbyt duża waga jest szkodliwa dla zdrowia, jednak co jakiś czas dowiadujemy się, że chorzy z nadwagą żyją dłużej niż osoby o prawidłowej wadze cierpiące na tę samą chorobę. Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, ale cierpiące na nie osoby z nadwagą żyją dłużej niż ich szczupli koledzy chorujący na to samo. Już przed trzema laty informowaliśmy o wynikach badań, które wykazały, że nadwaga i otyłość nie są same w sobie związane z większym ryzykiem zgonu.

Dotychczas przeprowadzono szesnaście badań nad długością życia osób z nadwagą i cukrzycą typu 2. Niektóre z nich pokazywały, że osoby takie żyją dłużej niż ludzie o wadze prawidłowej, inne nie wykazywały takiego związku. Jednak wiele z tych badań było trapionych przez błędy metodologiczne, prowadzono je na małej próbce, opierano się na kwestionariuszach, a nie danych klinicznych itp. itd.

Podczas najnowszych badań doktorzy Stephen Atkin i Pierluigi Costanzo z brytyjskiego University of Hull przyjrzeli się 10 568 pacjentom z cukrzycą typu 2. Losy każdego z nich śledzono średnio przez 11 lat. Uczeni stwierdzili, że chociaż osoby z nadwagą (czyli BMI 25-29,9) były bardziej narażone na ataki serca i udary, to jednak średnio żyły dłużej niż osoby o prawidłowej wadze. Średnio ryzyko zgonu było w ich przypadku o 13% mniejsze niż u osób z wagą prawidłową oraz otyłych. Na największe ryzyko zgonu narażone były osoby z niedowagą.

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Niewykluczone, że nadwaga chroni przed osteoporozą i ogólnym osłabieniem organizmu. Może też być tak, że u osób o wadze prawidłowej cukrzyca typu 2. przybiera bardziej agresywną formę.

cukrzyca nadwaga waga prawidłowa otyłość