Szczepionka na cukrzycę
Wyzwalaczem cukrzycy typu 1. mogą być enterowirusy. Ich ślady odnaleziono w tkance trzustki 60% chorych dzieci. Nie występowały one u zdrowych maluchów (Diabetologia). Co więcej, u 40% dorosłych z cukrzycą typu 2. w produkujących insulinę komórkach beta również odkryto oznaki zakażenia.
Dr Alan Foulis, patolog z Glasgow Royal Infirmary, przez 25 lat pobierał próbki tkanek od dzieci, które zmarły w czasie krótszym niż 12 miesięcy od zdiagnozowania cukrzycy typu 1. Wyjaśnia, że dopiero od niedawna dysponuje metodą wystarczająco czułą, by wykryć obecność enterowirusów, ale zawsze wierzył w ich rolę sprawczą.
Foulis i zespół z Peninsula Medical School oraz Uniwersytetu w Brighton porównał próbki pobrane rutynowo podczas autopsji 72 dzieci i porównał je z próbkami pochodzącymi od dzieci niechorujących na cukrzycę.
Jeśli u kogoś wykrywano enterowirusy, występowały one głównie w komórkach beta trzustki. Naukowcy podejrzewają, że u osób z genetycznymi predyspozycjami atak układu immunologicznego na uwalniające insulinę komórki zostaje uruchomiony właśnie przez zakażenie wirusowe. W przypadku cukrzycy typu 2., która jest związana z nadmierną wagą ciała, infekcja ogranicza zdolność komórek beta do wytwarzania hormonu, a zapotrzebowanie na niego jest u ludzi otyłych większe.
Pracujący niezależnie specjaliści z Uniwersytetu w Cambridge odkryli cztery rzadkie mutacje genetyczne, które zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1. Ich wyniki uprawomocniają teorię wirusową, ponieważ mutacje dotyczą genu odpowiadającego za reakcję odpornościową na infekcję enterowirusami.
Jako że istnieje 100 różnych szczepów enterowirusów, w przyszłości trzeba będzie stwierdzić, które z nich mają coś wspólnego z cukrzycą. Profesor Noel Morgan, autor studium, dodaje, że nie wolno też pomijać kwestii rodzaju zmian, jakim podlegają komórki beta. Dopiero wtedy będzie można myśleć o szczepionce z prawdziwego zdarzenia. Wg lekarzy, pojawi się ona na rynku w ciągu 20 lat.
Komentarze (5)
bugmenot, 6 marca 2009, 23:29
Chłopcze osłabiasz mnie. Wirusa Coxackie typu B zamieniłeś na enterowirusy. Poza tym dobrze wiadomo dlaczego poszukiwano właśnie ten patogen. Kapsyd CBV zawiera białko podobne do dekarboksylazy glutaminianowej ściany komórkowej komórek beta wysp Langerhansa trzustki.
Twój artykuł sugeruje, że to dzieci rozwijają zakażenie CBV, kiedy już w 1995 zbadano występowanie zakażenie CBV podtypu 3 w ciążach z których przyszły na świat dzieci z cukrzycą typu 1. Około 50% ciężarnych przeszło zakażenie.
mikroos, 6 marca 2009, 23:59
Po pierwsze: nie wiń dziennikarza za to, co napisał naukowiec. Dziennikarz nie prowadził badań ani nie pisał publikacji - on jedynie dostarcza w zwięzłej formie informacje z gotowych źródeł.
Po drugie: bardzo świeże artykuły (np. ten: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7926026.stm ) wyraźnie mówią o enterowirusach jako szerszej grupie, co może sugerować, że nie chodzi tylko o Coxsackie B.
Po trzecie: nigdy wcześniej nie przeprowadzono badania na danych zbieranych przez ćwierć wieku, więc doniesienie można uznać za innowacyjne.
I wreszcie po czwarte: skoro już jesteś taki czepliwy, to sam nie pisz bzdur o istnieniu ścian komórkowych w komórkach ludzkiej trzustki. To jest dopiero "osłabianie"!
bugmenot, 7 marca 2009, 02:12
Nie tylko ściana komórkowa, ale też połknąłem literę w Coxsackie a i chyba nazwę białka dałem złą. Moja wina. No właśnie sugerują, nie widzę dla tego usprawiedliwienia dla pisania o enterowirusach.
Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś, cytat zamieściłem, żeby podkreślić interesującą notkę, a cały artykuł mi się podobał. Badania są więcej, niż innowacyjne. Jeśli pójdziemy dalej w tym kierunku mogą okazać się zupełnie przełomowe. Dlatego też zżymam się nad pominięciem aspektu molekularnego badań i na uogólnienia.
P.S. Przydałaby się możliwość redagowania komentarzy.
mikroos, 7 marca 2009, 02:21
Tylko widzisz, zaczynanie pozytywnego komentarza od słów "chłopcze, osłabiasz mnie" jest trochę nie na miejscu. Więcej umiaru życzę, a wtedy wszystkim będzie się tutaj fajniej dyskutowało.
Osek, 7 marca 2009, 14:57
Tekst ten został napisany przez kobietę. Cieszę się, że Twój drugi pisany jest już innym językiem.
Tak przy okazji, z jednodniowym wyprzedzeniem, dużej ilości dobrych rzeczy Panno Anno z okazji Pani święta