Większość chorych z cukrzycą typu 1. nadal wytwarza insulinę
Choć dotąd uważano, że zostają one zniszczone w ciągu kilku lat od początku choroby, ok. 3/4 pacjentów z cukrzycą typu 1. ma aktywne komórki beta. Co więcej, tak jak u osób zdrowych, dochodzi do wydzielania insuliny w odpowiedzi na pokarm.
Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter prowadzili testy na 74 ochotnikach. Zespół zauważył, że 73% badanych produkowało niewielkie ilości insuliny (działo się tak bez względu na "staż" chorobowy).
To niesamowicie interesujące, że niewielkie stężenia insuliny powstają u większości osób z cukrzycą typu 1., nawet jeśli choroba trwa od 50 lat. Fakt, że poziom hormonu zwiększa się po posiłku, wskazuje, że pozostałe komórki beta mogą reagować na posiłek w normalny sposób - wydaje się, że albo są one odporne na ataki [układu odpornościowego], albo się regenerują. Akademicy posłużyli się nowymi technologiami, które pozwalają na detekcję o wiele niższych - wcześniej niewykrywalnych - stężeń insuliny. Stężenia są tak niskie, że wcześniej naukowcy sądzili, że hormon w ogóle nie powstaje - opowiada dr Richard Oram.
Wiemy, że zachowanie lub odtworzenie nawet stosunkowo niewielkiej sekrecji insuliny w cukrzycy typu 1. może zapobiec hipoglikemii (niedocukrzeniu) i ograniczyć powikłania, dlatego większość badań koncentrowała się na sposobach wytwarzania nowych komórek do przeszczepu. To badanie pokazuje, że zachowuje się część własnych komórek beta pacjenta, więc w przyszłości być może udałoby się je regenerować. Niewykluczone, że zrozumienie, czemu u niektórych pacjentów produkcja insuliny nadal zachodzi, a u innych zanika, pozwoli odpowiedzieć na kluczowe pytania dot. biologii cukrzycy typu 1. i zaawansować prace na lekarstwem - zaznacza dr Matthew Hobbs z Diabetes UK, organizacji, która ufundowała studium.
Komentarze (2)
Gregre, 9 listopada 2013, 18:57
Witam. Jestem tu nowy--zastanawiam się czy na przykład kapsułki w kapsułkach (rozpuszczalne ) z insuliną pomogłyby spokojnie spać w nocy cukrzykom .
TrzyGrosze, 9 listopada 2013, 19:29
Witamy.
Doustnie? Na razie jeszcze nie. Insulina to białko, w przewodzie pokarmowym zostanie strawiona.
Ale się próbuje:
http://kopalniawiedzy.pl/absorpcja-wchlanianie-insulina-leki-komorki-M-enterocyty-fagocytoza-endocytoza-sfery-Edith-Mathiowitz,18587