Istnieje korelacja między niedoborem witaminy D i metabolizmem glukozy

| Medycyna
libertygrace0 (tiffany terry), CC

Bez względu na to, ile ważą, ludzie z niskim poziomem witaminy D z większym prawdopodobieństwem mają cukrzycę.

Wg oświadczenia opublikowanego przez amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne, osoby z niskim poziomem witaminy D są częściej otyłe. W porównaniu do ludzi z normalnym stężeniem witaminy D, częściej mają też cukrzycę typu 2., stan przedcukrzycowy i zespół metaboliczny. Uzyskane wyniki pozwalają sprecyzować związki łączące witaminę D, otyłość i cukrzycę.

Podstawowym plusem tego studium jest porównywanie poziomu witaminy D u ludzi z całego zakresu wagi (od szczupłych po obciążonych otyłością olbrzymią) przy jednoczesnym uwzględnieniu cukrzycy - podkreśla Mercedes Clemente-Postigo z Uniwersytetu w Maladze.

W ramach badania przekrojowego porównywano biomarkery witaminy D u 148 pacjentów z dwóch hiszpańskich szpitali uniwersyteckich. Wszystkich kategoryzowano w oparciu o wskaźnik masy ciała (BMI), a także o występowanie bądź nie zaburzeń glikemii, np. cukrzycy i stanu przedcukrzycowego. Naukowcy mierzyli poziom witaminy D we krwi oraz określali ekspresję genów receptorów witaminy D w tkance tłuszczowej.

Okazało się, że ludzie, u których nie występowały zaburzenia metabolizmu glukozy, mieli wyższy poziom witaminy D niż diabetycy. Także szczupłe osoby z cukrzycą lub innym zaburzeniem metabolizmu glukozy z większym prawdopodobieństwem miały niższe stężenie witaminy D. Generalnie poziom witaminy D był bezpośrednio związany z poziomem glukozy, lecz nie z BMI.

Nasze badania wskazują, że stężenie witaminy D jest ściślej powiązane z metabolizmem glukozy niż otyłością. Studium sugeruje, że niedobór witaminy D i otyłość synergicznie podwyższają ryzyko cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych. Przeciętna osoba mogłaby je zmniejszyć, dbając o zdrową dietę i odpowiedni czas przebywania na dworze - podsumowuje dr Manuel Macías-González z Uniwersytetu w Maladze.

cukrzyca witamina D niedobór stan przecukrzycowy zespół metaboliczny glukoza Mercedes Clemente-Postigo Manuel Macías-González