Ukradli setki milionów dolarów

| Bezpieczenstwo IT
sxc.hu

W ciągu ostatnich trzech lat rosyjskojęzyczni cyberprzestepcy okradli obywateli i firmy z USA oraz państw Europy Zachodniej na kwotę 790 milionów dolarów. Władze w USA i Europie Zachodniej aresztowały od 2012 roku 160 posługujących się językiem rosyjskim cyberprzestępców.

Ze wspomnianej kwoty 509 milionów dolarów zostało ukradzionych poza granicami byłego ZSRR, informuje firma Kaspersky Labs. Z jej raportu pt. "The Russian Cybercrime Underground: How it works" dowiadujemy się, że w 95% ataków przesepcy wykorzystali szkodliwe oprogramowanie. Kaspersky dodaje, że w rzeczywistości ukradziona kwota może być znacznie wyższa, gdyż w raporcie uwzględniono jedynie potwierdzone straty.

Zdaniem analityków grupy przestępcze, które dokonały kradzieży, składają się z około 20 profesjonalnych hakerów. Oni regularnie odwiedzają podziemne fora, a Kaspersky Lab zebrał wystarczającą ilość informacji, by stwierdzić, że tych 20 ludzi odgrywa wiodącą rolę w operacjach kradzieży pieniędzy i informacji", mówi Rusła Stojanow, szef wydziału śledczego Kaspersky Labs. Stojanow dodaje, że rosyjski przemysł cyfrowej przestępczości szybko się rozwija. W ciągu ostatnich trzech lat do działań przystąpiło około 1000 nowych hakerów. Są to głównie ludzie pochodzący z takich regionów jak Ukraina, gdzie jest trudno o pracę, a pensje są niskie. Przestępcy często rekrutują zdolnych ludzi z prowincji, gdyż mogą zapłacić im mniej. Często też taka praca jest przedstawiana jako całkowicie legalna. Dopiero gdy cel zostanie osiągnięty zaangażowani orientują się, że brali udział w przestępczej operacji.

cyberprzestępca kradzież