Czekolada chroni przed udarem?

| Zdrowie/uroda
rore, CC

Jedzenie tydzień w tydzień umiarkowanych ilości czekolady zmniejsza ryzyko udaru u mężczyzn - donoszą naukowcy z Karolinska Institutet, podkreślając, że nie ma przy tym znaczenia, czy czekolada jest gorzka, czy mleczna.

"Autorzy innych studiów sprawdzali, czy czekolada wspomaga układ sercowo-naczyniowy, natomiast my jako pierwsi dociekaliśmy, czy może ona zmniejszać ryzyko udaru u mężczyzn" - podkreśla dr Susanna Larsson.

Zespół Larsson skupił się na ponad 37-tysięcznej (37103) próbie Szwedów w wieku od 49 do 75 lat. Panów poproszono o wypełnienie kwestionariusza dot. odżywiania. Ustosunkowując się do różnych pytań, musieli m.in. określić, jak często jedzą czekoladę. Później, korzystając z centralnego rejestru wypisów ze szpitali, naukowcy identyfikowali przypadki udarów. W ciągu dekady doliczyli się 1995 pierwszych udarów.

W porównaniu do grupy niejedzącej czekolady, u mężczyzn spożywających najwięcej wynalazku Azteków (ok. 63 g czekoladowych chipsów tygodniowo) ryzyko wystąpienia udaru było o 17% niższe. Gdy akademicy pokusili się o metaanalizę 5 studiów, które łącznie obejmowały 4260 przypadków udaru, zauważyli, że w porównaniu do osób stroniących od czekolady, u czekoladoholików zagrożenie udarem było o 19% mniejsze.

Każdemu wzrostowi konsumpcji czekolady o 50 g tygodniowo odpowiadał ok. 14-proc. spadek ryzyka udaru. Co ciekawe, nie zaobserwowano, by ochronny efekt jedzenia czekolady zależał od jej rodzaju. Jak przypomina Larsson, w przypadku serca korzystne oddziaływania pojawiały się przy gorzkiej czekoladzie, jednak w Szwecji 90% czekoladowego spożycia to czekolada mleczna, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w danych zebranych w ramach studium.

Wiele wskazuje na to, że czynnikiem zabezpieczającym przed udarem są flawonoidy. Szwedzi przyznają jednak, że ze względu na to, że ich studium miało charakter wyłącznie obserwacyjny, nie można wykluczyć, że korzystnie zadziałały czynniki inne niż czekolada. Tym bardziej że związku między konsumpcją czekolady a udarem nie da się wyjaśnić za pomocą znanych czynników ryzyka choroby.

czekolada udar ryzyko dr Susanna Larsson