Zwiększenie spożycia czerwonego mięsa zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.

| Medycyna
foto.bulle, CC

Amerykańscy badacze sprawdzali, jak wpływają na ludzi zmiany w zakresie ilości spożywanego mięsa. Okazało się, że gdy dieta zaczynała zawierać więcej czerwonego mięsa, rosło ryzyko cukrzycy typu 2. Kiedy ktoś decydował się jeść go mniej, zagrożenie cukrzycą typu 2. spadało.

W analizie uwzględniono uczestników Health Professionals Follow-up Study i dwóch pierwszych edycji Nurses' Health Study. Co 4 lata nawyki dietetyczne oceniano za pomocą kwestionariuszy częstotliwości spożycia.

Naukowcy z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego odkryli, że gdy badani zaczynali jeść więcej czerwonego mięsa niż zwykle (ok. 3,5 porcji tygodniowo), ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 2. w kolejnych 4 latach wzrastało aż o 48%. Przetworzone mięsa, takie jak parówki czy bekon, były silniej związane z podwyższonym ryzykiem choroby.

W grupie ograniczającej spożycie czerwonego mięsa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. w ciągu następnej dekady spadało o 14%.

W ciągu 1965824 osobolat udokumentowano 7540 przypadków cukrzycy. Za grupę referencyjną uznano osoby, które nie zmieniły początkowych nawyków dietetycznych.

Autorzy artykułu z pisma JAMA Internal Medicine podkreślają, że związek między nasileniem konsumpcji a wzrostem ryzyka utrzymywał się nawet po wzięciu poprawki na wzrost wagi. Zespół doktora Franka Hu uważa, że zjawisko można wyjaśnić na kilka sposobów. W grę wchodzi m.in. przeciążenie żelazem (tzw. brunatna cukrzyca). Niewykluczone również, że winne są nitrozoaminy, które mogą wywoływać stan zapalny i niszczyć komórki beta wysp trzustkowych.

czerwone mięso spożycie dieta cukrzyca typu 2. ryzyko Frank Hu przeciążenie żelazem nitrozoaminy