Komórka pomoże daltonistom

| Technologia
Dan Kaminski

Drobny z pozoru defekt oka - problemy z rozróżnianiem kolorów - może być uciążliwy w codziennym życiu. Odróżnianie kolorów zielonego i czerwonego jest na przykład podstawą funkcjonowania znaków ostrzegawczych. Tymczasem prosta sztuczka może pomóc chorym.

Autorem zaskakującego, choć prostego rozwiązania, jest znany hacker, Dan Kaminsky. Problemem zainteresował się, kiedy oglądając z przyjacielem serial Star Trek zwrócił uwagę na zielonoskórą dziewczynę. Zieloskóra? - zdziwił się wówczas jego kolega - myślałem, że jest mocno opalona. Okazało się, że znajomy cierpi na nieprawidłowy trichromatyzm, czyli zaburzoną czułość pigmentów w czopkach oka. Popularnie zwana daltonizmem przypadłość powoduje trudności w odróżnianiu kolorów - w tym przypadku zielonego i czerwonego.

Po roku namysłu i pracy powstała mobilna aplikacja DanKam, mająca na celu pomoc w rozróżnianiu kolorów. To przykład zastosowania tzw. augmented reality, czyli rzeczywistości rozszerzonej. Aplikacje AR na obraz z kamery nakładają na przykład informacje o widzianych obiektach, drogowskazy, itp. W tym przypadku sprawa była prostsza: odpowiedni zestaw filtrów graficznych przetwarza na żywo obraz z kamery i eksponuje różnice w jaskrawości barw, pozwalając na przykład odczytywać dotychczas nieczytelne napisy, czy odróżnić zielone cukierki od brązowych.

Aplikacja DanKam dostępna jest za trzy dolary w sklepach AppStore (dla iPhone'a lub iPada) oraz Android Marketplace (dla smartfonów z Androidem). W planach są wersje dla BlackBerry, Windows Phone 7 oraz telefonów Nokii.

Dan Kaminsky zasłynął dwa lata temu jako odkrywca jednej z największych luk bezpieczeństwa w strukturze Internetu (błędu w protokole DNS). Jak sam mówi, lubi naprawiać i ulepszać różne rzeczy i jak widać, nie ogranicza się w tym do jednej dziedziny.

daltonizm nieprawidłowy trichromatyzm augmented reality rzeczywistość rozszerzona DanKam Dan Kaminski