Przechowywanie przez setki milionów lat

| Technologia

Eksperci z Hitachi we współpracy z profesorem Miurą Kiyotaką z Uniwersytetu w Kioto zapisali i odczytali dane na 100 warstwach w szkle kwarcowym. Osiągnęli przy tym gęstość zapisu bliską Blu-ray. Jednak to nie ona, a niezwykła wytrzymałość materiału, jest największą zaletą szkła kwarcowego. Podczas badań okazało się, że dane zapisane w szkle kwarcowym nie ulegają degradacji nawet po przechowywaniu nośnika przez 2 godziny w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Oznacza to, że dane można przechowywać w szkle kwarcowym przez ponad 300 milionów lat. Szkło kwarcowe może zatem okazać się dobrym nośnikiem dla istotnych historycznie danych, które chcielibyśmy przekazać przyszłym pokoleniom.

Hitachi zainteresowało się szkłem kwarcowym w 2009 roku, gdyż było wiadomo, że charakteryzuje się ono świetną wytrzymałością na działanie temperatury i wody. Po przeprowadzeniu prób, podczas których dane zapisywano za pomocą femtosekundowego lasera, a odczytywano za pomocą tomografu komputerowego, potwierdzono, że materiał ten może być być świetnym nośnikiem informacji. Prowadzono dalsze badania i w 2012 roku osiągnięto zapis czterowarstwowy, a w 2013 informacje zapisano na 26 warstwach, osiągając gęstość zapisu DVD. Po pokonaniu licznych przeszkód związanych z właściwościami szkła i deformacją światła, w bieżącym roku udało się bezbłędnie zapisać i odczytać dane ze 100 warstw.

Informacje zapisane są dwustronnie, na każdej ze stron dysku znajduje się 50 warstw oddalonych od siebie o 60 mikrometrów. Gęstość zapisu wynosi 1,5 GB na cal kwadratowy. Specjaliści nie wykluczają, że uda się ją jeszcze bardziej zwiększyć.

dane szkło kwarcowe zapis nośnik