Kryształy pamięci

| Technologia
christqr; sxc.hu

Na University of Southampton doświadczalnie udowodniono możliwość optycznego zapisania danych w 5-wymiarowej strukturze. Opracowana przez Brytyjczyków technologia pozwoli na stworzenie optycznych dysków o pojemności nawet 360 terabajtów, które będą w stanie stabilnie przechowywać dane w temperaturach dochodzących do 1000 stopni Celsjusza, a zapisana informacja przetrwa ponad milion lat.

Dane przechowywane są w samoorganizującej się strukturze, która powstaje w stopionym kwarcu. Informacja jest kodowana w pięciu wymiarach: trzech fizycznych oraz dodatkowych - rozmiarze i orientacji nanostruktury.

Uczeni z Southampton użyli femtosekundowego lasera do zapisania w kwarcu 300-kilobajtowego pliku tekstowego. Plik zapisano w trzech warstwach nanokropek, pomiędzy którymi odległości wynosiły 5 mikrometrów.

Pracujemy nad bardzo bezpieczną i stabilną przenośną pamięcią optyczną wykorzystującą światło. Może ona być niezwykle przydatna organizacjom posiadającym olbrzymie archiwa danych. Obecnie przedsiębiorstwa muszą wykonywać kopie swoich archiwów co 5-10 lat, gdyż dyski twarde mają dość krótki okres życia. Muzea czy archiwa narodowe, które posiadają olbrzymie ilości dokumentów, mogą skorzystać na naszej technologii - mówi Jingyu Zhang, który stoi na czele grupy badawczej.

To niesamowite, gdy pomyśli się, że właśnie zapisaliśmy pierwszy dokument, który prawdopodobnie przetrwa ludzkość. Ta technologia może stać się ostatnim dowodem na istnienie cywilizacji. Nic, czego się nauczyliśmy, nie zostanie zapomniane - stwierdził profesor Peter Kazansky.

Uczeni szukają teraz firm, które chciałyby skomercjalizować ich technologię.

dane szkło nośnik danych