Udana bronchoskopia terapeutyczna u delfina
Dwudziestodziewięcioletnia delfinica butlonosa przeszła terapeutyczną bronchoskopię, która miała pomóc w leczeniu zwężenia oskrzela. Rok po zabiegu delfinica, która na co dzień pracuje jako zwierzę terapeutyczne w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych psychicznie i fizycznie, czuje się dobrze.
Wiele zabiegów i procedur dla ludzi opracowano i przetestowano na zwierzętach i z wielu korzysta się u jednych i u drugich. Nasz przypadek jest sławny nie tylko ze względu na zaangażowanie zwierzęcia, ale i współpracę specjalistów z bardzo odległych dziedzin - podkreśla dr Andrew R. Haas.
U samicy występował kaszel, który początkowo reagował na leki przeciwgrzybiczne, później jednak problemem stał się przedłużony czas otwarcia otworów nosowych w czasie pływania. Delfinica trafiła do miejscowego szpitala, gdzie tomografia i bronchoskopia diagnostyczna potwierdziły zwężenie prawego oskrzela głównego i tchawiczego.
Weterynarze skonsultowali się z interwencyjnym zespołem pulmonologicznym z doświadczeniem w złożonych ludzkich zaburzeniach dróg oddechowych. Ponieważ giętki ludzki bronchoskop był za krótki, żeby dało się go wykorzystać w drogach oddechowych waleni, by zwizualizować stenozę, posłużono się panendoskopem. Balonikowanie poprawiło cykl oddechowy i delfinica wróciła do normalnego życia.
W przedsięwzięciu wzięli udział specjaliści od ssaków morskich, w tym weterynarz ogólny, anestezjolog i radiolog, pulmonolodzy ludzccy, trener, który uspokajał zwierzę, oraz opiekunowie dbający o prawidłowe ułożenie ciała i nawilżenie skóry.
Co prawda donoszono już o stosowaniu bronchoskopii u zwierząt morskich, tutaj mamy jednak do czynienia z pierwszym wykorzystaniem terapeutycznej bronchoskopii w takim schorzeniu.
Komentarze (0)