Dwa nowe gatunki ryb z głębokości ponad 7000 metrów

| Nauki przyrodnicze
Newscastle University, Thomas Linley

W jednym z najgłębszych miejsc w ziemskich oceanach, Rowie Atakamskim, na głębokości od 7000 do 8000 metrów odkryto dwa nowe gatunki ryb. Odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu robota, chronionego 2,5-centymetrowym stalowym pancerzem, którego okna wykonano z grubego kryształu szafiru. Jednak w przeciwieństwie do urządzenia, które zeszło na taką głębokość, zamieszkujące Rów Atakamski ryby są niezwykle delikatne.

Zwierzęta o delikatnych płetwach i przypominających galaretę przezroczystych ciałach to jedne z najmniej poznanych mieszkańców głębin.

Międzynarodowy zespół naukowców 27 razy wysłał robota na głębokość od 2500 metrów aż do najniżej położonego miejsca Rowu, Głębi Richarda (8065 m). Wykonano ponad 100 godzin nagrań filmowych i 11 000 zdjęć. Praca przyniosła spodziewane rezultaty. Obok odkrytego nieco wcześniej przedstawiciela rodzaju dennikowatych – a jego zbadanie było głównym celem wyprawy – odkryto dwa nieznane wcześniej gatunki. Co interesujące, wszystkie trzy ryby są widoczne na tym samym ujęciu.
Naukowcy ochrzcili je szybko nazwami „purpurowa”, „różowa” i „błękitna”.

„Błękitna” to najprawdopodobniej przedstawiciel gatunku zauważonego wcześniej. Z wyglądu przypomina rybę z gatunku dennikowatych Ethereal, znaną z Rowu Mariańskiego. „Różowa” ma mocniejszą budowę i jest bardziej podobna do Pseudoliparis swirel, również znanej z Rowu Mariańskiego. Najmniejsza z nich, „purpurowa” przypomina dennikowate z głębokości około 3500 metrów. Kamera zarejestrowała ją, gdy polowała na bezkręgowca.

Bliższe badania wykazały, że dennikowate nie tylko radzą sobie, ale świetnie się rozwijają w najgłębszych częściach oceanów. W jednym miejscu może występować więcej niż jeden wyspecjalizowany gatunek tych ryb. Ponadto są one rozpowszechnione w rowach oceanicznych w wielu innych miejscach globu.

Niestety, obecnie naukowcy nie potrafią lepiej zbadać żywych zwierząt. Przy próbie wyciągania, ryby giną wskutek zbyt niskiego ciśnienia i temperatury. Można więc badać martwe okazy lub analizować nagrania i fotografie.

dennikowate Rów Atakamski