Reakcje źrenic na negatywne emocje wskazują na ryzyko nawrotu depresji

| Psychologia
Jonathan King/Binghamton University

Charakterystyczne wzorce reakcji źrenic na twarze wyrażające negatywne emocje wskazują na ryzyko nawrotu depresji.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Binghamton pracował pod kierownictwem doktorantki Anastacii Kudinovej. Psycholodzy chcieli sprawdzić, czy reaktywność fizjologiczna na bodźce emocjonalne (oceniania na podstawie zwężenia źrenic) może być uznawana za biomarker nawrotu depresji u osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Studium koncentruje się na poszukiwaniach łatwo dostępnych, tanich i wiarygodnych markerów ryzyka depresji - podkreśla Kudinova.

Zebrano grupę 57 kobiet z historią dużego zaburzenia depresyjnego (ang. major depressive disorder, MDD). Podczas eksperymentu określano stopień zwężenia źrenic w odpowiedzi na twarze neutralne i wyrażające złość, szczęście oraz smutek. Objawy ochotniczek oceniano ponownie po upływie 2 lat. Okazało się, że prognostykiem nawrotu MDD były reakcje źrenic na negatywne, ale nie na pozytywne emocje.

To nieco skomplikowane, bo wykryto inne [znaczące] wzorce reakcji źrenic na złe i smutne twarze. Z podwyższonym ryzykiem [MDD] wiązało się zarówno naprawdę duże, jak i bardzo słabe zwężenie źrenic na widok złych twarzy, zaś w przypadku smutnych twarzy dotyczyło to wyłącznie słabego zwężenia źrenic (duże okazało się zabezpieczające) - wyjaśnia prof. Brandon Gibb.

depresja duże zaburzenie depresyjne MDD nawrót ryzyko źrenice Anastacia Kudinova