Immunoglobuliny rozwiążą problem raka pyska?

| Nauki przyrodnicze
sanjoyg (Sanjoy Ghosh), CC

Specjaliści z Deakin University uważają, że diabły tasmańskie można uratować przed rakiem pyska (ang. Devil Facial Tumour Disease, DFTD) za pomocą naturalnie występujących przeciwciał.

Dr Beata Ujvari przyglądała się różnicom immunologicznym między diabłami chorymi i zdrowymi. Z badań na ludziach i zwierzętach wiemy, że pewne naturalne przeciwciała są w stanie rozpoznać i zniszczyć komórki nowotworowe, dlatego chcieliśmy sprawdzić, czy ich obecność wpłynie także na rozwój raka pyska u diabłów tasmańskich.

Odkryliśmy, że diabły z większym odsetkiem tych przeciwciał były mniej podatne na zakaźny nowotwór.

Artykuł na temat Dynamiki immunoglobulin i występowania raka u diabłów tasmańskich (Sarcophilus harrisii) ukazał się w najnowszym wydaniu Nature Scientific Reports.

Rozwiązaniem problemu [epidemii] mogłyby być przeciwnowotworowe szczepionki zwiększające produkcję tych przeciwciał. W grę wchodzi też podawanie ich bezpośrednio do guza. Proces zwany aktywną immunoterapią jest coraz bardziej akceptowany w leczeniu ludzkich nowotworów i sądzimy, że metoda ta może być [również] sposobem na ocalenie diabłów tasmańskich od wyginięcia.

diabeł tasmański rak pyska przeciwciała immunoglobuliny dr Beata Ujvari