Nowy dinozaur zadziwił specjalistów

| Nauki przyrodnicze

W Chile odkryto nowy gatunek dinozaura. Stanowi on zagadkę dla specjalistów. Mimo, że był on blisko spokrewniony z Tyrannosaurus rex, żywił się roślinnością. Nowy gatunek charakteryzował się stosunkowo niewielką czaszką, dwoma palcami w kończynach górnych oraz budową stopy podobną do prymitywnych dinozaurów o długiej szyi.

Nowy gatunek został nazwany Chilesaurus diegosuarezi, a naukowcy potocznie mówią o nim „dziobak”, gdyż łączy w sobie cechy różnych grup dinozaurów. Mała czaszka i dwa palce w kończynach górnych upodobniają go do T. rex. Ch. diegosuarezi został zaklasyfikowany teropodów, czyli do tego samego podrzędu co słynni mięsożercy, jak Velociraptor, Carnotaurus czy Tyrannosaurus. Z grupy tej wyewoluowały ptaki. Dotychczas wiadomo było, że należący do tego podrzędu roślinożercy byli blisko spokrewnieni z ptakami. Jednak przykład Ch. diegosuarezi pokazuje, że wegetarianizm wśród dinozaurów pojawił się wcześniej niż sądzono.

Nowego dinozaura nazwano od imienia Diego Suareza, 7-letniego chłopca, który podczas wycieczki z rodzicami znalazł kości zwierzęcia. Odkrył je w formacji Toqui w Aysen, na południu chilijskiej Patagonii. Formacja liczy sobie około 145 milionów lat. Rodzice Diego są geologami.

Od czasu dokonania przez chłopca odkrycia odnaleziono już kilkunastu przedstawicieli gatunku Chilesaurus, w tym cztery kompletne szkielety. Początkowo sądzono, że chłopiec znalazł kości różnych gatunków. Bliższe badania wykazały jednak, że to jeden gatunek wykazujący cechy charakterystyczne dla innych. Pewne szczegóły jego budowy upodabniały go do terapodów, inne do dinozaurów gadziomiedniczych. Specjaliści mówią, że Chilesaurus to jeden z najbardziej skrajnych przykładów ewolucji łączącej cechy różnych gatunków.

Chilesaurusa można uznać za 'dziobaka' wśród dinozaurów, gdyż różne części jego ciała przypominają różne dinozaury. To efekt ewolucji mozaikowej. Powoduje ona, że jakaś część czy części organizmu przypominają inne gatunki, gdyż nasz gatunek prowadzi podobny do nich tryb życia i podlega podobnej presji ewolucyjnej. Chilesaurus to dobry przykład tego, jak dawno temu działała ewolucja. To jeden z najciekawszych udokumentowanych przykładów - mówi Martin Ezcurra z University of Birmingham.

Chilesaurus pokazuje, jak wiele jeszcze nie wiemy o wczesnych etapach specjalizacji poszczególnych grup dinozaurów. Oznacza to również, że paleontolodzy muszą jeszcze dokładniej przyglądać się izolowanym pozostałościom po dinozaurach. Przykład Chilesaurusa pokazuje bowiem, że łatwo można popełnić pomyłkę i błędnie zakwalifikować zwierzęta do spokrewnionych grup - dodaje.

Chilesaurus to jednocześnie jeden z niewielu dobrze udokumentowanych terapodów z półkuli południowej. Badania formacji Toqui ujawniły, że przed 145 milionami lat był to najpowszechniej występujący dinozaur południowo-zachodniej Patagonii.

dinozaur Chilesaurus diegosuarezi ewolucja mozaikowa