Duża ilość soli w diecie opóźnia dojrzewanie

| Zdrowie/uroda
Charles Haynes, CC

Wysokie spożycie soli może opóźnić pokwitanie - twierdzi zespół Dori Pitynski z Uniwersytetu Wyoming, który zaprezentował swoje wyniki na Europejskim Kongresie Endokrynologii w Dublinie.

Naukowcy podkreślają, że skoro zawartość soli w diecie zachodniej stale rośnie, ich ustalenia mogą mieć wpływ na zdrowie reprodukcyjne przyszłych pokoleń.

Amerykanie badali wpływ różnych ilości soli w diecie na początek dojrzewania u szczurów. Okazało się, że zwierzęta, którym podawano dużo soli (odpowiednik 3-4-krotności normy dla ludzi), wchodziły w okres pokwitania znacznie później niż gryzonie karmione paszą niskosolną. Co ciekawe, u szczurów, z których diety sól całkowicie wykluczono, również występowało opóźnione dojrzewanie.

Pitynski i inni sądzą, że sól jest konieczna do zapoczątkowania pokwitania, ale jej nadmiar może mieć negatywny wpływ na zdrowie reprodukcyjne. Wspominają m.in. o tym, że późne dojrzewanie prowadzi niekiedy do problemów behawioralnych, stresu oraz zmniejszonej płodności.

Amerykanie zaznaczają, że dotąd prowadzono badania nad wpływem różnych ilości tłuszczu na dojrzewanie, nikt jednak nie zajmował się oddziaływaniem soli z diety. Nasze studium pokazuje, że duże zawartości tłuszczu i soli mają odwrotny wpływ na zdrowie reprodukcyjne. Uważa się, że duża ilość tłuszczu przyspiesza początek pokwitania, ale w naszym badaniu nawet na wysokotłuszczowej diecie szczury, którym podawano sporo soli, nadal dojrzewały później. Nasz eksperyment po raz pierwszy naświetla kwestię, że zawartość soli w diecie ma na zdrowie reprodukcyjne większy wpływ niż zawartość tłuszczu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że populacje z całego świata jedzą o wiele więcej soli, niż jest to fizjologicznie konieczne, przekraczając dopuszczalną dzienną dawkę 5 g dla dorosłych.

dojrzewanie sól dieta pokwitanie opóźnienie Dori Pitynski