Ludzie mieszkający w pobliżu grodziska w Cardiff pomagają archeologom i kopią w ogródkach doły testowe

| Humanistyka
Cardiff University

Mieszkańców okolic Caerau Hillfort w Cardiff zaproszono do udziału w wykopaliskach. Właściciele domów z ogrodami mają wykopać doły próbne o powierzchni metra kwadratowego i sporządzić listę znalezionych obiektów (CAER Big Dig). Jeśli ktoś zaś nie dysponuje własnym ogródkiem, może przejrzeć domowe schowki w poszukiwaniu przedmiotów, które rzucą nieco światła na historię regionu (CAER Cupboard Archaeology). Akcja ma potrwać tydzień; rozpoczęła się 6 lipca.

Caerau And Ely Rediscovering (CAER) Heritage Project koncentruje się na ważnym, ale słabo poznanym grodzisku z epoki żelaza w Caerau. To wspólne przedsięwzięcie organizacji Action in Caerau and Ely (ACE), Uniwersytetu w Cardiff, lokalnych szkół i mieszkańców.

Ostatnio CAER poprosiło ludzi z Caerau i Ely w Cardiff, którzy mają ogródki, o udział w CAER Big Dig. Po wykopaniu dołu testowego i sporządzeniu listy znalezisk pozostaje podzielić się ustaleniami z archeologami i społecznością.

Jak podkreślają specjaliści, wcześniejsze badania koncentrowały się na grodzisku w Caerau, opustoszałej średniowiecznej wiosce w północnym Ely i rzymskiej willi w Parku Trelai, zaskakująco mało wiadomo jednak o miejscach pomiędzy nimi. Informacje z minidołów testowych pomogą ustalić, jak region ewoluował od epoki kamienia po czasy współczesne.

Mimo że przez pandemię nie dało się zrealizować dużych wykopalisk "społecznościowych" zaplanowanych w Parku Trelai, z serii minidołów testowych nadal można pozyskać wiele cennych informacji. Dotąd nie badaliśmy w ten sposób większego obszaru. Jest wysoce prawdopodobne, że nowe ważne dowody archeologiczne [...] czekają na odkrycie przez ludzi dosłownie na progu ich domów - opowiada jeden z dyrektorów projektu CAER dr Oliver Davis.

Każdy chętny dostanie pakiet ze wskazówkami i podstawowym wyposażeniem.

Ludzi, którzy nie mają ogródków, naukowcy zachęcają do przejrzenia zawartości szuflad, szaf i innych schowków. Z witryny CAER Cupboard Archaeology można ściągnąć instrukcję oraz dziennik prac i dowiedzieć się, jak [...] zostać archeologiem we własnym domu.

Odkrycia z CAER Big Dig i CAER Cupboard Archaeology zostaną zaprezentowane na e-wystawie. Pomogą uczniowie oraz specjaliści z Museum of Cardiff.

Na profilu CAER na Facebooku pojawiły się już pierwsze zdjęcia uczestników akcji.

dół testowy Cardiff grodzisko Ely Caerau wykopaliska społecznościowe CAER Big Dig CAER Cupboard Archaeology Oliver Davis