Doppel - urządzenie do uspokajania w rytmie serca

| Psychologia
☣ bionerd ☢, licencja CC

Odczuwane na wewnętrznej stronie nadgarstka wibracje przypominające bicie serca sprawiają, że człowiek czuje się znacznie mniej zestresowany. Do takich wniosków doszli naukowcy z Royal Holloway, University of London, którzy oceniali działanie urządzenia doppel.

Brytyjczycy wyjaśniają, że wszyscy odruchowo reagujemy na rytm - tempo piosenki może np. zmienić częstość oddechu i tętno. Wolniejsze tempa skutkują słabszym pobudzeniem i odczuciem spokoju, a rytmy szybsze są kojarzone z pobudzeniem emocjonalnym, np. radością, zaskoczeniem, strachem czy złością.

Wyniki kilku badań wskazywały na podobne działanie rytmów biologicznych, a bicie serca to jeden z najpowszechniejszych rytmów w naturze. Silne pobudzenie wiąże się z szybkim tętnem, zaś spokój koreluje fizjologicznie z niższym tętnem. Intuicyjnie kojarzymy szybsze bicie serca z lękiem lub silnym pobudzeniem, a wolniejsze ze spokojem. Do tego właśnie nawiązywał dizajn doppela, urządzenia testowanego w ramach naszego studium - opowiada prof. Manos Tsakiris.

By ocenić skuteczność doppela, Brytyjczycy postawili ludzi w stresującej sytuacji społecznej, a następnie mierzyli ich reakcję fizjologiczną (reakcję skórno-galwaniczną) i pytali o poziom odczuwanego lęku.

Badanych proszono o przygotowanie publicznego wystąpienia. Wszyscy nosili na nadgarstku opaskę. Naukowcy mówili, że ma ona mierzyć ciśnienie krwi. Tylko w jednej grupie doppel był jednak aktywny i aplikował drgania wolniejsze od tętna spoczynkowego ochotników.

Okazało się, że doppel miał mierzalny uspokajający wpływ tak na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym.

Technologie ubieralne stają się coraz bardziej wszędobylskie, ale ich głównym zastosowaniem pozostaje pomiar czyjejś aktywności. Nasze wyniki sugerują, że [...] naturalne reakcje na rytmy przypominające bicie serca można też wykorzystać do wspierania ludzi w codziennym życiu.

doppel bicie serca tętno rytm reakcja skórno-galwaniczna lęk stres Manos Tsakiris