Związek z gąbki zwalcza lekoopornego gronkowca złocistego

| Medycyna
Florida Atlantic University's Harbor Branch Oceanographic Institute

Związek wyekstrahowany z głębinowej gąbki odłowionej w okolicach Bahamów wykazuje silną aktywność w stosunku do metycylinoopornego gronkowca złocistego (ang. methicillin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA).

Naukowcy z Florida Atlantic University (FAU) wyizolowali, opisali budowę oraz aktywność biologiczną alkaloidu będącego pochodną indolu. Dragmacydyna G, bo o niej mowa, wykazuje szerokie spektrum działania: hamuje m.in. MRSA i panel linii komórkowych raka trzustki.

Gąbki z rodzaju Spongosorites są źródłem alkaloidów bisindolowych, które wykazują różne właściwości, w tym antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpierwotniakowe, cytotoksyczne czy przeciwzapalne. Odkryliśmy, że dragmacydyna G działa antybakteryjnie. Jest 10-krotnie silniejsza od innych alkaloidów bisindolowych; działa przy tym wybiórczo - na drobnoustroje, a nie na komórki ssaków - wyjaśnia dr Amy Wright.

Naukowcy z FAU od lat zbierają niezwykłe organizmy morskie. Większość próbek pochodzi z wysp Galapagos, zachodniego Pacyfiku, Morza Śródziemnego, Indopacyfiku, zachodniej Afryki i Morza Beringa. W ramach programu badawczego Amerykanie szukają leków na raka prostaty i choroby zakaźne. We współpracy z kolegami z innych ośrodków skupiają się też na innych postaciach nowotworów, malarii, gruźlicy czy chorobach neurodegeneracyjnych.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat tworzono bibliotekę materiałów, testowanych pod kątem różnych chorób.

W ostatnim studium w macierzach zaobserwowano hamowanie wzrostu MRSA, prątków gruźlicy i zarodźca sierpowego (Plasmodium falciparum). Dzięki dalszemu oczyszczaniu otrzymano dragmacydynę G. Jej budowę określono za pomocą spektroskopii.

dragmacydyna G alkaloid bisindolowy MRSA metycylinooporny gronkowiec złocisty gąbka Spongosorites Amy Wright