Dwa drinki dziennie mogą uszkodzić starzejące się serce

| Zdrowie/uroda
Kirti Poddar, CC

Codzienne spożywanie dwóch lub więcej drinków może uszkadzać serce seniorów.

Zespół dr Alexandry Gonçalves z Brigham and Women's Hospital badał związki między spożyciem alkoholu i stanem serca w grupie ok. 4500 osób w średnim wieku 76 lat (60% stanowiły kobiety, a 20% przedstawiciele rasy czarnej). Badani to uczestnicy obserwacyjnego studium Atherosclerosis Risk in Communities. Wszyscy przeszli echokardiografię. Z analiz wykluczono niepijących alkoholików i osoby z poważną wadą zastawkową serca. W oparciu o samoopis spożycia alkoholu ochotników podzielono na 4 grupy: 1) niepijących, 2) pijących mniej lub równo 7 drinków tygodniowo, 3) spożywających między 7 a 14 drinków na tydzień oraz 4) pijących 14 drinków lub więcej. Abstynenci stanowili ponad połowę próby.

Typowy abstynent to w tym przypadku kobieta z wyższym wskaźnikiem masy ciała. Niepijący obojga płci byli starsi, gorzej wykształceni i osiągali niższy roczny dochód. Częściej cierpieli na cukrzycę, mieli niższy poziom cholesterolów LDL i HDL oraz wyższy stosunek trójglicerydów do HDL. Spożywający 14 i więcej drinków tygodniowo byli zaś częściej palaczami. Występował też u nich wyższy poziom cholesterolów LDL i HDL.

Wykres obrazujący związek między spożyciem alkoholu i nadciśnieniem miał u obu płci kształt litery U - nadciśnienie było częstsze wśród niepijących i pijących 14 i więcej drinków tygodniowo. Nie zaobserwowano zależnego od spożycia trendu w częstości występowania choroby niedokrwiennej serca.

Generalnie okazało się, że obserwowane zmiany w strukturze i zdolności serca do funkcjonowania były tym większe, im więcej alkoholu ktoś pił. Amerykanie podkreślają, że u mężczyzn ponad 14 drinków tygodniowo korelowało z podwyższonym ryzykiem pogrubienia ścian lewej komory.

Autorzy publikacji z pisma Circulation: Cardiovascular Imaging zauważyli także, że u kobiet picie nawet umiarkowanych ilości alkoholu (definiowanych jako 1 drink dziennie) wiązało się z nieznacznym spadkiem funkcji serca.

U obu płci rosnące spożycie alkoholu wiązało się z większą średnicą skurczową i rozkurczową lewej komory, a także większą średnicą lewego przedsionka. U mężczyzn wzrost konsumpcji alkoholu korelował m.in. z większą masą lewej komory, co łącznie z innymi zmianami sugerowało rosnące ciśnienie rozkurczowe. U pań wzrost spożycia alkoholu wiązał się np. liniowo z lekkim obniżeniem frakcji wyrzutowej lewej komory.

Picie niewielkich ilości alkoholu uznaje się za korzystne, jednak [...] nasze ustalenia wskazują na możliwe zagrożenia dla struktury i funkcji serca w przypadku seniorów, a zwłaszcza kobiet, którzy spożywają go więcej - podkreśla Gonçalves.

Jaki może być mechanizm obserwowanych zmian? Wcześniejsze badania wskazywały, że spożywanie większych ilości alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem chorób mięśnia sercowego (kardiomiopatii), w przebiegu których serce ulega pogrubieniu i usztywnieniu, a tkanka mięśniowa bywa zastępowana tkanką bliznowatą. Co istotne, kardiomiopatie powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca, nieprawidłowości tętna i nagłego zatrzymania krążenia.

Jak podkreślają specjaliści, im więcej alkoholu w czyimś krwiobiegu, tym większa ekspozycja kardiomiocytów i większe prawdopodobieństwo ich przedwczesnej śmierci.

drink senior alkohol spożycie nadciśnienie cholesterol Alexandra Gonçalves