FAA dopuszcza komercyjne loty dronami

| Ciekawostki

Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza (FAA) zaprezentowała długo oczekiwane przepisy określające sposób użycia niewielkich prywatnych dronów komercyjnych. Przewidziano w nich, że operator takiego drona powinien posiadać certyfikat zdalnego pilota, zakazano lotów nocą, maksymalny pułap dronów określono na 400 stóp (122 metry), a minimalna odległość od budynków to również 400 stóp.

Nowe zasady, które wejdą w życie w sierpniu bieżącego roku, przewidują, że pilot drona musi mieć co najmniej 16 lat. Jeśli jest młodszy musi być nadzorowany przez osobę dorosłą posiadającą certyfikat pilota. Dron musi też ciągle znajdować się w zasięgu wzroku pilota.

To wielki dzień dla przemysłu. W przyszłości zostanie to uznane za moment historyczny. FAA otwiera szeroko drzwi i pozwala na komercyjne wykorzystywanie dronów - cieszy się prawnik Lisa Ellman z firmy Hogan Lovells, która specjalizuje się w prawie związanym z dronami.

Zgodnie z nowymi przepisami każdy wypadek drona, podczas którego doszło do zniszczenia mienia o wartości co najmniej 500 USD lub poważnego zranienia musi być zgłoszony do FAA w ciągu 10 dni.

Niektóre z przepisów mogą zostać uchylone, jednak w każdym przypadku pilot drona musi zwrócić się do FAA o wydanie zgody na nieprzestrzeganie części przepisów. Od lutego bieżącego roku drony muszą być też rejestrowane. Można tego dokonać online. Dzięki tej zasadzie znaleziono równowagę pomiędzy umożliwieniem korzystania z nowej technologii a wypełnianiem przez FAA misji zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. To pierwszy krok. Pracujemy nad dodatkowymi zasadami, które umożliwią używanie dronów na większą skalę - mówi dyrektor FAA Michael Huerta.

Warto zauważyć, że zasady FAA nic nie mówią o potencjalnych naruszeniach prywatności czy prawie do przelotu nad poszczególnymi obszarami. Kwestii tych nie reguluje bowiem prawo federalne. Agencja apeluje do pilotów dronów, by przed uruchomieniem maszyn sprawdzili lokalne i stanowe przepisy dotyczące zbierania informacji za pomocą czujników czy kamer oraz dowiedzieli się, gdzie mają prawo latać.

dron FAA przepisy