Drugie życie Ziemian

| Technologia

Eksperci uważają, że do końca roku 2011 około 80% aktywnych użytkowników Sieci oraz przedsiębiorstw z listy Fortune 500 będzie posiadało "drugie życie” w przestrzeni wirtualnej. Zdaniem analityków firmy Gartner, firmy nie mogą lekceważyć światów wirtualnych. Większość nie powinna jednak dokonywać dużych inwestycji, dopóki środowiska wirtualne się nie ustabilizują i nie dojrzeją.

Obecne w światach wirtualnych aspekty związane ze społecznością i współpracą będą dominowały w przyszłości, a możliwości dotyczące dużych transakcji handlowych będą ograniczone do nisz, której jeszcze nie zostały zidentyfikowane – uważa znany analityk Gartnera, Steve Prentice. Mimo to większość aktywnych użytkowników Internetu i wielkich firm uzna, że warto brać w tym udział.

Dla Gartnera rzeczywistości wirtualne nie są grami, ale nie są jeszcze "światami równoległymi”. Prędkość rozpowszechniania się światów wirtualnych jest znacząca, ale mniejsza, niż się wydaje. Całkowita populacja światów wirtualnych nie będących grami jest wciąż niewielka, jeśli porównać je z populacją gier MMORPG – zauważa Prentice.

Mimo iż coraz więcej firm zakłada swoje wirtualne "filie”, żadna z nich nie odnosi z tego korzyści finansowych. Takich korzyści nie należy spodziewać się w ciągu najbliższych trzech lat, uważa Prentice. Wśród poważnych pytań, jakie się rodzą, jest i takie, czy obecność w świecie wirtualnym nie wpłynie negatywnie, na jej interesy w świecie rzeczywistym.

drugie życie Gartner przestrzeń wirtualna