Obiecujące wlaściwości zmanipulowanego dwutlenku tytanu

| Technologia
Australia National University

Popularny barwnik dwutlenek tytanu, stosowany zarówno do rysowania linii na kortach tenisowych jak i do barwienia odtłuszczonego mleka, okazuje się świetnym materiałem do budowy urządzeń przechowujących energię. Na trop tej właśnie właściwości wpadła profesor Yun Lin z Australia National University.

Dielektryki są stosowane do produkcji podstawowych elementów elektrycznych, kondensatorów, które przechowują energię - mówi Liu. Nasz materiał sprawuje się znacznie lepiej niż inne materiały o wysokiej stałej dielektrycznej. Dzięki kolejnym pracom nad nim można będzie wykorzystać go w superkondensatorach i usunąć obecne ograniczenia dotyczące ilości przechowywanej energii, a to z kolei pozwoliłoby na innowacje w dziedzinie energii odnawialnej, samochodów elektrycznych, technologiach kosmicznych i obronnych - dodaje uczona. Superkondensatory błyskawicznie ładują się i rozładowują, ale ich olbrzymią wadą jest bardzo mała pojemność. Przechowują 20-krotnie mniej energii niż nowoczesne baterie litowo-jonowe.

Przeprowadzone przez Australijczyków badania wykazały, że dwutlenek tytanu jest w stanie przechowywać obrzymie ilości energii, pracuje stabilnie w temperaturach od -190 do 180 stopni Celsjusza i jest tańszy w produkcji niż wiele wspólczesnych dielektryków.

Uczeni na całym świecie pracują nad nowymi dielektrykami, jednak jest to trudne zadanie. Materiał taki musi bowiem spełniać jednocześnie trzy warunki. Powinien mieć wysoką stałą dielektryczną co decyduje o możliwości przechowywania dużych ilości energii, musi charakteryzować się bardzo niskimi stratami energii, musi w końcu pracować w jak najszerszym zakresie temperatur.

Po pięciu latach badań uczeni z ANU mogli poinformować o sukcesie. To było połączenie szczęścia, wielu eksperymentów i determinacji - wyjasnia Liu. Dzięki manipulacjom dwutlenkiem tytanu na poziomie molekularnym udało się stworzyć materiał o pożądanych właściwościach. Na razie opracowaliśmy materiał o olbrzymim potencjale, ale nie zastosowaliśmy go jeszcze w praktyce. To jest następnym celem naszych badań - dodają uczeni.

dwutlenek tytanu dielektryk superkondensator