'e-SIM', czyli nadchodzi koniec ery SIM lock-a

| Technologia

Jak donosi dziennik Financial Times, dwaj najwieksi gracze na rynku smartfonów: Apple oraz Samsung są bliscy zaakceptowania nowego standardu kart SIM.

GSMA (Groupe Speciale Mobile Association), organizacja handlowa zrzeszającą operatorów sieci telefonii komórkowej, jest bliska podpisania porozumienia z producentami smartfonów dotyczącego wprowadzenia nowych kart.

Główną zaletą nowego rozwiązania byłaby możliwość szybkiego przełączenia się pomiędzy operatorami. Jak do tej pory chęć współpracy zgłosili tacy dostawcy jak AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica i Vodafone.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Apple zaprezentowało własne karty 'Apple SIM', obsługiwane przez mobilne wersje iPad Air 2 and iPad Mini 3. Jednak próba wdrożenia własnego standardu nie spotkała się z wielkim entuzjazmem operatorów. Porozumienie wypracowywane przez GSMA nie ma na celu zastąpienia pomysłu Apple'a, ale obserwując reakcje producentów i operatorów, można stwierdzić, że 'e-SIM' jest bardzo blisko zatwierdzenia jako przyszły rynkowy standard.

Nie wstrzymujmy jednak oddechu, bo jak zastrzega gazeta, od momentu uzgodnienia specyfikacji technicznej do pojawienia się pierwszych urządzeń może minąć nawet rok.

e-SIM karta SIM GSMA Samsung Apple