Ekstrakt z borówek wygra z chorobami przyzębia
Zapobiegając tworzeniu biofilmu, wyciąg z borówki niskiej (Vaccinium angustifolium) pomoże zwalczyć choroby przyzębia i zmniejszyć wykorzystanie antybiotyków.
U wielu ludzi występuje wywołane płytką nazębną zapalenie dziąseł o różnym nasileniu. Z czasem płytka twardnieje, tworząc kamień, a zakażenie rozprzestrzenia się poniżej linii dziąseł i niszczy tkankę wspierającą zęby. Stomatolodzy usuwają kamień mechanicznie i niekiedy przepisują antybiotyk, ale ostatnio naukowcy zainteresowali się naturalnymi środkami przeciwbakteryjnymi. Zespół Daniela Greniera sprawdzał, czy polifenole borówek, które sprawdzają się w przypadku patogenów pokarmowych, pomogą także zwalczyć związane z chorobami przyzębia pałeczki Fusobacterium nucleatum.
Podczas testów laboratoryjnych wyciągi z V. angustifolium skutecznie hamowały wzrost F. nucleatum, zdolność bakterii do tworzenia biofilmu, a także szlak molekularny zaangażowany w stan zapalny. Autorzy publikacji z Journal of Agricultural and Food Chemistry ujawniają, że trwają prace nad urządzeniem, które po głębokim oczyszczeniu powoli uwalniałoby ekstrakt.
Komentarze (0)