Endometrioza wiąże się z podwyższonym ryzykiem powikłań ciążowych
Kobiety z endometriozą znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka poronienia i ciąży pozamacicznej. W przypadku ciąż, które przekroczyły 24. tydzień, istnieje też ponadprzeciętne ryzyko powikłań, w tym krwawienia przed- i poporodowego.
Wyniki wskazują, że endometrioza predysponuje do zwiększonego ryzyka wczesnej utraty ciąży lub późniejszych komplikacji ciążowych - zaznacza dr Lucky Saraswat z Aberdeen Royal Infirmary.
W studium wykorzystano dane z wypisów z państwowych szpitali w Szkocji. Dane kobiet z i bez potwierdzonej endometriozy zestawiono z informacjami nt. przebiegu ciąży/macierzyństwa. Analiza objęła 14.655 kobiet (maksymalny okres śledzenia dokumentacji medycznej wynosił 30 lat).
Zespół Saraswat porównywał 5375 chorych z endometriozą z 8280 kobietami bez endometriozy, które były w ciąży w tym samym czasie. Po wzięciu poprawki na wiek i wcześniejsze ciąże, okazało się, że u pacjentek z endometriozą występowało znacząco wyższe ryzyko wczesnych powikłań niż w grupie kontrolnej. Ryzyko poronienia było o 76% wyższe, a ciąży pozamacicznej blisko 3 razy wyższe.
Badacze wspominają również o znacznie podwyższonym ryzyku krwawienia przed- i poporodowego oraz przedwczesnego porodu.
Wyjaśniając zaobserwowane zjawisko, dr Saraswat podkreśla, że endometrioza, zwana też gruczolistością zewnętrzną, wiąże się ze stanem zapalnym w obrębie miednicy oraz zmianami strukturalnymi i funkcjonalnymi w endometrium. Uważamy, że zmiany w środowisku miednicy i macicy mogą wpływać na zagnieżdżanie zarodka i rozwój łożyska, sprzyjając wystąpieniu powikłań.
Saraswat dodaje, że kobiety z endometriozą powinno się w 1. trymestrze monitorować pod kątem ciąży pozamacicznej i poronienia. Większa czujność może też pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych powikłań, takich jak krwawienie czy przedwczesny poród.
Prof. Andrew Horne, konsultant ginekologiczny z MRC Centre for Reproductive Health przy Uniwersytecie w Edynburgu, dodaje, że 60-70% kobiet z endometriozą zajdzie w ciążę spontanicznie i będzie mieć dzieci. Nie rozmawiamy jednak o tym, co się stanie, gdy ich ciąża stanie się faktem. Na szczęście nowe ustalenia pomagają poprawić opiekę nad tą grupą.
Komentarze (0)