Endometrioza wiąże się z podwyższonym ryzykiem powikłań ciążowych

| Medycyna
MJ/TR (´・ω・) (MIKI Yoshihito), CC

Kobiety z endometriozą znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka poronienia i ciąży pozamacicznej. W przypadku ciąż, które przekroczyły 24. tydzień, istnieje też ponadprzeciętne ryzyko powikłań, w tym krwawienia przed- i poporodowego.

Wyniki wskazują, że endometrioza predysponuje do zwiększonego ryzyka wczesnej utraty ciąży lub późniejszych komplikacji ciążowych - zaznacza dr Lucky Saraswat z Aberdeen Royal Infirmary.

W studium wykorzystano dane z wypisów z państwowych szpitali w Szkocji. Dane kobiet z i bez potwierdzonej endometriozy zestawiono z informacjami nt. przebiegu ciąży/macierzyństwa. Analiza objęła 14.655 kobiet (maksymalny okres śledzenia dokumentacji medycznej wynosił 30 lat).

Zespół Saraswat porównywał 5375 chorych z endometriozą z 8280 kobietami bez endometriozy, które były w ciąży w tym samym czasie. Po wzięciu poprawki na wiek i wcześniejsze ciąże, okazało się, że u pacjentek z endometriozą występowało znacząco wyższe ryzyko wczesnych powikłań niż w grupie kontrolnej. Ryzyko poronienia było o 76% wyższe, a ciąży pozamacicznej blisko 3 razy wyższe.

Badacze wspominają również o znacznie podwyższonym ryzyku krwawienia przed- i poporodowego oraz przedwczesnego porodu.

Wyjaśniając zaobserwowane zjawisko, dr Saraswat podkreśla, że endometrioza, zwana też gruczolistością zewnętrzną, wiąże się ze stanem zapalnym w obrębie miednicy oraz zmianami strukturalnymi i funkcjonalnymi w endometrium. Uważamy, że zmiany w środowisku miednicy i macicy mogą wpływać na zagnieżdżanie zarodka i rozwój łożyska, sprzyjając wystąpieniu powikłań.

Saraswat dodaje, że kobiety z endometriozą powinno się w 1. trymestrze monitorować pod kątem ciąży pozamacicznej i poronienia. Większa czujność może też pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych powikłań, takich jak krwawienie czy przedwczesny poród.

Prof. Andrew Horne, konsultant ginekologiczny z MRC Centre for Reproductive Health przy Uniwersytecie w Edynburgu, dodaje, że 60-70% kobiet z endometriozą zajdzie w ciążę spontanicznie i będzie mieć dzieci. Nie rozmawiamy jednak o tym, co się stanie, gdy ich ciąża stanie się faktem. Na szczęście nowe ustalenia pomagają poprawić opiekę nad tą grupą.

endometrioza gruczolistość zewnętrzna ciąża powikłania ciąża pozamaciczna poronienie przedwczwesny poród krwawienie poporodowe ryzyko stan zapalny endometrium Lucky Saraswat