Początek końca 1024-bitowych szyfrów
Politechnika z Lozanny, Uniwersytet w Bonn i japońska firma NTT połączyły swoje komputery i dokonały faktoryzacji liczby 21039-1. To największa sfaktoryzowana dotychczas liczba. Proces obliczeniowy trwał 11 miesięcy.
Faktoryzacja jest procesem, podczas którego znajduje się dla liczby x takie liczby, których iloczyn jest równy x. Mnożenie liczb jest oczywiście banalnie proste, jednak rozłożenie wielkiej liczby na czynniki jest niezwykle trudnym zadaniem. Właśnie trudność faktoryzacji sprawia, że szyfry asymetryczne pozostają bezpieczne.
Arjen Lenstra, jeden z najwybitniejszych specjalistów ds. kryptografii, który brał udział w faktoryzacji wspomnianej liczby, stwierdził, że skuteczne jej przeprowadzenie oznacza początek końca 1024-bitowych szyfrów. Lenstra przyznaje, że faktoryzacja dwóch wielkich liczb pierwszych (a na nich opiera się większość szyfrów asymetrycznych), nie jest tak łatwa, jak faktoryzacja dowolnie wybranej liczby.
Szyfry 1024-bitowe pozostają więc ciągle bezpieczne, ale nie powinniśmy im ufać tak, jak kiedyś.
Komentarze (3)
sebstshi, 23 maja 2007, 18:14
wg mnie to jakaś totalna bzdura! Najpierw piszą:
"Faktoryzacja jest procesem, podczas którego znajduje się dla liczby x takie liczby, których iloczyn jest równy x."
a potem:
"faktoryzacja dwóch wielkich liczb pierwszych [...] nie jest tak łatwa"
Bazując na ich definicji to ja im przeprowadzę w GŁOWIE faktoryzację każdej liczby pierwszej!
kef, 23 maja 2007, 20:02
Widzisz, problem jest w tym, że nie zrozumiałeś zagadnienia. Trudność faktoryzacji w tym przypadku polega na tym, że rozkładasz liczbę, która jest iloczynem dwóch liczb pierwszych a nie dwie liczby pierwsze z osobna.
Czyli dla danej liczby poddawanej rozkładowi istnieje tylko jedno rozwiązanie będące parą liczb pierwszych i właśnie te liczby musisz odszukać. To też potrafisz zrobić w głowie?
sebstshi, 26 maja 2007, 00:23
Kef, problem nie w moim błędnym rozumieniu, co w wysoce niefortunnym (nieprecyzyjnym) stwierdzeniu autora.