Nerwy jak lina do bungee

| Nauki przyrodnicze
University of British Columbia

Specjaliści z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkryli, że budowa nerwów jamy gębowej i języka fałdowców (Balaenopteridae) pozwala im się 2-krotnie wydłużyć, a następnie zwinąć jak lina do bungee.

University of British Columbia

Odkrycie było zupełnie nieoczekiwane, bo u innych kręgowców nerwy mają bardziej ustaloną długość - tłumaczy Wayne Vogl. [...] Sposób żywienia fałdowców wymaga poważnych zmian w anatomii języka i tkanki tłuszczowej jamy gębowej [gardło jest pokryte fałdami i tworzy wielką kieszeń]. Teraz widzimy, że konieczna jest modyfikacja nerwów w tych tkankach, tak by one również wytrzymały deformację.

U ludzi rozciąganie nerwów prowadzi zazwyczaj do ich uszkodzenia. U fałdowców neurony są jednak upakowane w centralnym rdzeniu w taki sposób, że poszczególne włókna nerwowe nie są tak naprawdę rozciągnięte, ale się po prostu rozwijają.

Naszym kolejnym krokiem będzie ustalenie, jak rdzenie są złożone, by umożliwić szybkie rozwinięcie i zwinięcie podczas żerowania - ujawnia Robert Shadwick.

Na razie naukowcy nie wiedzą, czy podobne rozwiązanie występuje u innych zwierząt, np. kameleonów z elastycznymi językami.

fałdowce nerw język jama gębowa budowa bungee zwijać rozwijać żerowanie Wayne Vogl Robert Shadwick