Przodkowie fiszbinowców mieli zęby ostre jak współczesne lwy

| Nauki przyrodnicze
Ben Healley, Museums Victoria.

Obecnie żyjące walenie składają się z dwóch podrzędów – drapieżnych zębowców, takich jak orka, oraz majestatycznych spokojnych fiszbinowców, jak płetwal błękitny, które filtrują wodę wyłapując z niej niewielkie stworzenia. Okazuje się jednak, że przodkowie współczesnych fiszbinowców dysponowali niezwykle ostrymi zębami i prawdopodobnie aktywnie polowali na ofiary.

Paleontolodzy z Museums Victoria oraz Monash University stworzyli cyfrowe modele zębów skamieniałych fiszbinowców oraz współcześnie żyjących zwierząt. Nasze wyniki pokazały, że dawne fiszbinowce miały niezwykle ostre zęby, których zadaniem było przecinanie ciała ofiary, mówi Erich Fitzgerald z Museums Victoria. Zdaniem naukowców obecny sposób odżywiania się fiszbinowców wyewoluował po tym, gdy straciły one swoje zabójcze zęby.

Jeszcze do niedawna uważano, że przodkowie fiszbinowców filtrowali wodę dzięki zębom ustawionym blisko siebie na wzór zygzaka. Podobnie ustawione zęby mają niektóre gatunki fok z Antarktyki. Teraz okazuje się, że ewolucja przebiegła inną drogą. Walenie całkowicie zmieniły swój sposób odżywiania się", stwierdził Devid Hocking z Monash University.

Uczeni nadal prowadzą swoje badania, chcąc zrozumieć ewolucję fiszbinowców, największych zwierząt na Ziemi, które żywią się jedynymi z najmniejszych zwierząt.

fiszbinowiec zęby