E-skóra lekka jak piórko
Zespół z Uniwersytetu Tokijskiego zaprojektował ultralekką folię (3 g m−2) spełniającą funkcję czujnika. Wykonana z niej e-skóra mogłaby monitorować organizm czy pomagać w komunikacji przez dotyk.
Martin Kaltenbrunner twierdzi, że dzięki niewiarygodnej lekkości folia sprawdziłaby się nawet w ustach. Trudno by było poczuć, że w ogóle tam jest. Naukowiec podkreśla, że systemy do monitorowania temperatury czy ciśnienia powinny być lekkie, cienkie i giętkie, by płynnie zintegrować się z codziennym życiem ludzi. Plusem tego cienkiego materiału jest to, że nie blokuje ruchów.
Materiał można wielokrotnie zginać (minimalny promień gięcia to ok. 5 μm), gnieść jak papier czy rozciągać do 230%. Testy wykazały, że rozwiązanie sprawdza się w wysokich temperaturach (160°C) i wilgotnych środowiskach.
Uchylając rąbka tajemnicy, akademicy zdradzili, że na 1-μm folii z polinaftalanu etylenu rozmieszczono macierz organicznych tranzystorów. Na wierzchu znalazła się warstwa polimeru z czujnikami nacisku. Później Japończycy zademonstrowali na modelu ludzkiej szczęki, że e-skóra może spełniać rolę sensora taktylnego. Przy takim dizajnie uzyskujemy interfejs dotykowy dla osoby, która nie jest w stanie porozumiewać się w żaden inny sposób.
Kaltenbrunner tłumaczy, że czujniki z górnej warstwy da się wymieniać, odtwarzając w ten sposób poszczególne funkcje skóry.
Komentarze (3)
Grzegorz Kraszewski, 28 lipca 2013, 13:36
"dizajnie", o Boże...
Kaytech, 29 lipca 2013, 09:02
Ciekawe jak wytrzymały jest ów materiał - coś mi się widzi że przed inżynierami jeszcze dość długa droga do praktycznego zastosowania tego np. na przeszczepianej skórze.
Poza tym 3g/m-2 czy 3g/m2?
Pozdrawiam
glaude, 29 lipca 2013, 16:31
To bardziej chyba tylko jako okrycie/ubranie. No bo po co komu "skóra", która się nie regeneruje po skaleczeniu czy rozdarciu, chocby nie wiem jak dużą miałaby czułość i rozdzielczość?
A przy centralnych uszkodzeniach (lezje) bardziej przydałyby sie mikrochipy w OUN, niż supersensoryczna tkanina.
Natomist może to mieć zastosowanie w coraz szybciej rozwijającej się robotyce i że się tak wyrażę "maszynach autonomicznych" (drony itp.)