Kwantowy konwerter sygnału
Akademicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara poinformowali o dokonaniu przełomowego odkrycia na polu kwantowego kontrolowania fotonów. Ich prace mogą mieć olbrzymie znaczenie na drodze do stworzenia komputerów kwantowych.
Fizycy Max Hofheinz, John Martinis i Andrew Cleland opisali w jaki sposób użyli nadprzewodzącego złącza Josephsona do przygotowania rzadko spotykanych stanów kwantowych za pomocą promieniowania mikrofalowego. Naukowcy zamknęli fotony w mikrofalowej pułapce, w której światło odbija się w tę i z powrotem. Już wcześniej w takich pułapkach zamykali do 15 fotonów. Teraz udowodnili, że jednocześnie mogą zamknąć tam różną ich liczbę (0, 3 i 6). Stan kwantowy takiej pułapki można zmierzyć licząc fotony. Jednak, zanim je policzymy, pułapka znajduje się w kwantowej superpozycji, co oznacza, że przechowywane są w niej wszystkie możliwe rozwiązania, czyli 0,3 i 6.
Cleland wyjaśnia: "superpozycja to podstawowe pojęcie mechaniki kwantowej. Po raz pierwszy udało się ją osiągnąć w sposób kontrolowany dzięki światłu. Naszą pułapkę można opisać jako kwantowy konwerter sygnału cyfrowego do analogowego". Konwertery takie są podstawowymi elementami współczesnych systemów komunikacyjnych. Prace naukowców z UCSB dają zatem nadzieję na rozwój kwantowej telekomunikacji.
Komentarze (4)
lucky_one, 2 czerwca 2009, 10:01
Ciekawe odkrycie, ale nie rozumiem w jaki sposób tego rodzaju kwantowy komputer może być wydajniejszy lub mieć więcej możliwości od komputerów stosowanych dotychczas..
Z artykułu zrozumiałem, że jak na razie pojawiła się możliwość przesyłu sygnału za pomocą innego medium niż impulsy elektryczne..
Mariusz Błoński, 2 czerwca 2009, 10:10
Tutaj masz artykuł (mój ):http://www.pcworld.pl/news/106666/Kwantowy.komputer.czyli.maszyna.widmo.html
o kwantowych komputerach
lucky_one, 2 czerwca 2009, 15:11
Dzięki za artykuł już się co nieco dowiedziałem o komputerach kwantowych
Ale pojawiło się kilka nowych pytań.. Po pierwsze, to złącze Josephsona już było wykorzystywane, więc w czym innowacja? Użycie mikrofal oraz fotonów, tak?
A po drugie.. Ciekawe czy da się już na tym układzie prowadzić operacje, czy na razie jest on zbyt niestabilny, i superpozycja ulega ustaleniu..?
cienka_warstwa, 2 czerwca 2009, 21:18
Komputer kwantowy (KK) może mieć więcej możliwości bo nie będzie się opierał na logice dwuwartościowej (tak jak wszystkie komputery dotychczas). KK powinien mieć możliwość osiągania wielu stanów, a nie tylko 0 lub 1, w grę wchodzą więc stany ułamkowe np 1/2.
A co do złącza Josephsona to jest ono jednym z podstawowych elementów do wytworzenia blokady Coulomba (org. Coulomb blockade) żeby można było kontrolować ruch pojedynczych elektronów w SET (single electron transistor).