Ważne odkrycie dotyczące zachowania polarytonów
Polarytony, kwazicząsteczki powstałe wskutek silnego sprzężenia fotonów i ekscytonów, wykazują jeszcze silniejsze sprzężenie, gdy trafiają do półprzewodnikowych struktur o wielkościach liczonych w nanometrach. To ważne odkrycie na polu fotoniki, dzięki której mogą powstać szybsze i mniejsze układy scalone, wykorzystujące do obliczeń i przesyłania danych światło w miejsce elektronów.
Ekscyton to połączenie elektronu, który ma ładunek ujemny, z dziurą o ładunku dodatnim. Światło oscyluje w polu elektromagnetycznym, zatem może łączyć się z ekscytonami. Gdy ich częstotliwości są zgodne, ich oscylacje wzmacniają się - wyjaśnia profesor Ritesh Agarwal z University of Pennsylvania.
Silne sprzężenie światła z materią to jedno z podstawowych zjawisk, na których opiera się fotonika. Dotychczas jednak przypuszczano, że siła ta zależy od półprzewodnika, w których znajdują się polarytony i jest w nim niezmienna. Tymczasem zespól Agarwala wykazał, że dzięki odpowiedniemu procesowi produkcyjnemu półprzewodnika można zmieniać siłę sprzężenia.
Do wielkości mniej więcej mikrometra siła sprzężeń w półprzewodniku jest stała. Jeśli jednak zejdzie się poniżej 500 nanometrów to, jak wykazaliśmy, siła ta dramatycznie rośnie - mówi Agarwal.
Już wcześniej próbowano tworzyć w półprzewodnikach tak małe polarytonowe wnęki, jednak chemiczne wytrawianie używane przy produkcji tego typu struktur niszczyło powierzchnię półprzewodników, a powstałe w ten sposób niedoskonałości więziły ekscytony czyniąc je bezużytecznymi.
Nasze nanokable z siarczku kadmu samodzielnie układają się w pożądane struktury, nie stosujemy chemicznego wytrawiania. Mimo to jakość powierzchni jest wciąż czynnikiem decydującym, dlatego też opracowaliśmy nową technikę pasywacji powierzchni. Hodujemy na powierzchni nanokabli powłokę z tlenku krzemu, co znacznie poprawia ich właściwości optyczne - wyjaśnia uczony. Taka powłoka wypełnia niedoskonałości na powierzchni nanokabli, zapobiegając uwięźnięciu w nich ekscytonów.
Uczeni opracowali też narzędzia i techniki służące do pomiaru siły sprzężenia światła z materią. Im silniejsze jest to sprzężenie, tym lepiej działają fotoniczne przełączniki. Tranzystory elektryczne działają dzięki temu, że elektrony wchodzą ze sobą w interakcje. Fotony tego nie robią. Aby takie przełączniki działały konieczne jest połączenie właściwości fotonów z materiałem, w którym się znajdują - dodaje Agarawal.
Komentarze (6)
pixel, 17 czerwca 2011, 13:09
"uwięźnięciu" ???
chyba wystarczy "uwięzieniu"
Mariusz Błoński, 17 czerwca 2011, 13:22
No, na mój rozum, to albo "uwięzieniu czegoś przez coś" albo "uwięźnięciu czegoś w czymś". Tutaj ten drugi przypadek.
pixel, 17 czerwca 2011, 14:21
wszystko sie zgadza
jp jest nad wyraz bogaty - to prawda
pytanie czy taka forma jest tu niezbedna z racji swojej... karkolomnosci (takie dywagacje)
tak juz zupelnie poza konkursem
forma "czyściejsze" istnieje i jest... poprawna
ale jest pewnym rodzajem nieporadnosci - lepiej uzywac "czystsze" lub "bardziej czyste" (znow dywagacje)
bez urazy oczywiscie
explorator, 18 czerwca 2011, 08:53
Skoro już jesteśmy w temacie poprawności tekstu to na początku napisane jest profesor Agarwal a w dalszej części tekstu Agarawal.Tak szybko zmienia nazwisko?
mikroos, 18 czerwca 2011, 11:08
Mariusz Błoński, 18 czerwca 2011, 14:22
Zdecydowanie pozostał przy Agarwal