Opisano pierwsze przypadki nowotworów u golców
Jeszcze niedawno sądzono, że żyjące do 30 lat golce piaskowe są całkowicie odporne na nowotwory. Ostatnio jednak amerykańscy naukowcy opisali 2 przypadki choroby nowotworowej u 2 samców: 20- i 22-letniego.
Podczas wcześniejszych badań autorzy raportu z pisma Veterinary Pathology przez 10 lat obserwowali kolonię golców z zoo. Zidentyfikowali wtedy kilka chorób związanych z wiekiem, m.in. domniemane zmiany przednowotworowe. Teraz po raz pierwszy opisali w pełni rozwinięte nowotwory.
U 1. z samców, 22-latka z Brookifield Zoo w Chicago, guz rozwinął się w prawej górnej części klatki piersiowej. Fioletowo-czerwona masa o średnicy 1,5 cm została usunięta. Badania histologiczne ujawniły, że to gruczolakorak, najpewniej pochodzenia śliniankowego lub sutkowego. Zwierzę przeżyło operację i powróciło do kolonii. Badania kontrolne po 3 miesiącach wykazały, że wytworzyła się tkanka bliznowata, nie było jednak mowy o jakiejkolwiek wznowie.
Drugi z samców mieszkał w Narodowym Zoo w Waszyngtonie. Na jego pysku pojawiła się masywna wysypka. Zwierzę stopniowo traciło też na wadze. Ostatecznie weterynarze podjęli decyzję o jego uśpieniu. Sekcja zwłok wykazała obecność masy w żołądku. Stwierdzono, że to rak neuroendokrynny.
W przypadku gruczolakoraka nadal pozostają pytania o histogenezę, a także o jego ewentualny wpływ na zdrowie i długość życia samca. Rak neuroendokrynny żołądka przyczynił się [zaś] zapewne do niemożności utrzymania wagi, co stanowiło główną przyczynę przeprowadzenia eutanazji.
Zespół Marthy A. Delaney z Wydziału Medycyny Porównawczej na University of Washington doradza kolegom po fachu, by zachowując pewną dozę czujności, nadal wykorzystywali golce jako wartościowy model ludzkiej choroby.
Komentarze (0)