Niższy poziom cukru lepszy dla mózgu

| Psychologia
frostnova, CC

Nawet wśród osób, które nie mają cukrzycy, wyższy poziom cukru zwiększa prawdopodobieństwo problemów pamięciowych.

W studium uwzględniono 141 ludzi w średnim wieku 63 lat, którzy nie mieli cukrzycy ani stanu przedcukrzycowego. Z badania wykluczono osoby z nadwagą, pijące ponad 3,5 porcji alkoholu dziennie oraz wykazujące zaburzenia pamięci i myślenia.

Naukowcy badali zarówno zdolności pamięciowe ochotników, jak i poziom cukru w ich krwi. Dodatkowo wszyscy przeszli badanie obrazowe mózgu (w ten sposób dokonywano pomiaru ważnej struktury pamięciowej - hipokampa).

Okazało się, że osoby z niższym stężeniem glukozy we krwi lepiej wypadały w teście pamięciowym. Podczas eksperymentu przypominanie sobie mniejszej liczby słów z 15-elementowej listy usłyszanej 30 min wcześniej wiązało się z wyższą glikemią. W przypadku hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która jest długoterminowym markerem kontroli glukozy, wzrostowi stężenia o ok. 7 mmol/mol towarzyszyło przypominanie 2 słów mniej. U pacjentów z wyższym cukrem stwierdzano też mniejszą objętość hipokampa.

Wyniki sugerują, że nawet u osób z wynikami mieszczącymi się w granicach normy, obniżenie poziomu glukozy może być obiecującą strategią zapobiegania problemom pamięciowym i poznawczym w przebiegu starzenia. Powinno się przetestować wpływ zmniejszenia podaży kalorii i nasilenia aktywności fizycznej - podkreśla dr Agnes Flöel z Charité w Berlinie.

glikemia glukoza poziom stężenie norma pamięc hipokamp Agnes Flöel