Co mogą słodzik z cukrem
Połączenie słodzików z cukrem wzmaga wydzielanie hormonu sygnalizującego sytość oraz pomaga kontrolować poziom cukru we krwi (Diabetes Care).
Biorąc pod uwagę liczbę osób, które na co dzień używają sztucznych słodzików, jest niezwykle ważne, by prześledzić ich wpływ na metabolizm i wagę – przekonują dr Rebecca J. Brown i zespół z Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Trawiennych i Nerek.
Ponieważ słodziki nie zawierają węglowodanów, Amerykanie zakładali, że nie powinny w żaden sposób oddziaływać na to, jak organizm zarządza glukozą. Istnieją jednak dowody, że słodziki uruchamiają sekrecję glukagonopodobnego peptydu-1 (ang. glucagon-like peptide-1, GLP-1). GLP-1 wydziela się w przewodzie pokarmowym i stanowi dla mózgu sygnał osiągnięcia sytości. Hamuje to apetyt i ogranicza spożycie kalorii.
By dokładniej zbadać opisywane zjawisko, ekipa Brown zebrała grupę 22 zdrowych osób o prawidłowej wadze ciała. Przeszły one dwa doustne testy tolerancji glukozy, pozwalające ocenić, jak dobrze organizm metabolizuje cukier. Pacjent, który uprzednio pości przez parę godzin, musi wypić napój stanowiący wodny roztwór glukozy. Na 10 min przed jego spożyciem uczestnicy studium wychylali albo dietetyczny napój gazowany ze słodzikiem, albo taką samą ilość wody gazowanej. W obu przypadkach następował identyczny wzrost stężenia cukru we krwi.
Naukowcy nie zauważyli, by w porównaniu do wody gazowanej, po wypiciu napoju ze słodzikiem przed testem wydzielało się znacząco więcej GLP-1. Studia na zwierzętach i ludziach wykazywały, że kiedy sztuczne słodziki są spożywane w pojedynkę (bez węglowodanów), nie uruchamia się wydzielanie glukagonopodobnego peptydu-1. Nasze dane [również] demonstrują, że słodziki współdziałają z glukozą, by wzmóc wydzielanie GLP-1 u zdrowych ochotników – podsumowuje Brown.
Efekt występował po spożyciu mniej niż jednej puszki napoju. W przyszłości Amerykanie planują kolejne eksperymenty z osobami z cukrzycą typu 2. oraz innymi zaburzeniami metabolicznymi. Trzeba też zrozumieć, jakie znaczenie dla zdrowia ma wzmożone wydzielanie GLP-1.
Komentarze (4)
mikroos, 22 grudnia 2009, 10:51
Pozostaje pytanie, jak długo utrzymuje się ten efekt. Odkrycie na pewno jest ciekawe, ale zastanawia mnie, czy po jakimś czasie organizm nie dostrzeże braku powiązania pomiędzy słodkością napoju i rzeczywistym wzrostem podaży energii. Reakcją mogłoby być pogłębienie uczucia głodu i osłabienie uczucia sytości w reakcji na słodki smak.
Przemek Kobel, 22 grudnia 2009, 12:13
Chodzi o jakiekolwiek słodziki, czy jakieś konkretne (np. ulubiony aspartam)?
kube, 24 grudnia 2009, 00:55
mikroos, 24 grudnia 2009, 01:53
Chciałbym zobaczyć wiarygodne badania na ten temat, bo mam wrażenie, że z aspartamem generalnie jest podobnie, jak z marihuaną - pierwsze badania były niewiarygodne, ale wiadomość poszła w świat, a potem już jakoś tak zostało... Nie mówię, że na pewno nie ma badań, ale ja o wiarygodnych nie słyszałem (choć przez długi czas sam wierzyłem obiegowej opinii, że istnieją ).