Inżynier w futrze

| Nauki przyrodnicze
Adam van Cesteren

Dokładne badania gniazd wielkich małp wykazały, że są to niespodziewanie skomplikowane konstrukcje. Są niemal tak złożone, jak najbardziej skomplikowane ludzkie konstrukcje tego typu - powiedział Roland Ennos z University of Manchester. Wielkie małpy budują gniazda na drzewach, gdy udają się na spoczynek. Wiedzą, w jaki sposób łamie się drzewo, wiedzą jak mocne powinno być gniazdo. To pokazuje, że są inteligentne i rozumieją fizykę swojego otoczenia- dodaje uczony. Małpa w ciągu około 10 minut jest w stanie zbudować na wysokości 10-20 metrów gniazdo o wymiarach 1,5x1 metr. Używane tylko jeden raz gniazda zapewniają bezpieczeństwo, chronią przed insektami i jest w nich cieplej niż na ziemi.

Adam van Cesteren

Ennos i jego koledzy opublikowali w PNAS artykuł, w którym opisują wyniki swoich badań nad gniazdami orangutanów zamieszkujących Indonezję. Małpy tworzą gniazda odpowiednio zginając i splatając gałęzie grubości około 3 centymetrów. „One są po prostu zginane. Pozostają żywe, więc można je badać. Te wszystkie powyginane gniazda są jak żywe archeologiczne artefakty. To jest bardzo podobne do wyplatania koszy. Małpy muszą złamać gałęzie, spleść je razem i uformować silną, sztywną konstrukcję“ - mówi uczony. Naukowcy zauważyli, że z najmniejszych gałęzi wyplatane jest coś w rodzaju poduszki i materaca.

Skomplikowane Gniazda budują również np. szympansy i bonobo. Co ciekawe, u szympansów zaobserwowano dwa różne zachowania. Część małp buduje gniazda na drzewach, a inne na ziemi. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić sensu spania na ziemi. Jest zimniej, mniej bezpiecznie, a śpiące zwierzę narażone jest też na ataki większej liczby insektów. Dotychczasowe badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego są szympansy, które wolą spać na ziemi. Warto jednak zauważyć, że uważamy, iż jednym z najważniejszych wydarzeń ewolucji było opuszczenie drzew przez naszych przodków. Najwyraźniej nie byli oni jedynym gatunkiem, który postanowił zrezygnować z drzew.

gniazdo małpa orangutan szympans bonobo