Zmarłe goryle zaraziły się od ludzi
Naukowcom udało się, po raz pierwszy, dowieść związku pomiędzy wirusem powodującym u ludzi problemy z układem oddechowym a zgonami wśród zagrożonych goryli górskich. Uczeni z Mountain Gorilla Veterinary Project, University of California w Davis, Columbia University i Rwanda Development Board opisali wyniki badań nad dwoma gorylami górskimi zmarłymi w 2009 roku.
Jako, że na świecie żyje mniej niż 800 goryli górskich, każdy osobnik jest niezwykle ważny dla przetrwania gatunku. Jednak górskie goryle są otoczone przez ludzi, a nasze odkrycie pokazuje, iż życie w chronionych parkach narodowych nie jest barierą dla przenoszonych przez ludzi chorób - mówi Mike Cranfield z UC Davies.
Bliskie pokrewieństwo genetyczne ludzi i goryli powoduje, że od dawna obawiano się, iż zwierzęta mogą zarażać się od nas różnymi chorobami. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że rezerwaty goryli w Rwandzie, Ugandzie i Demokratycznej Republice Kongo znajdują się w najgęściej zaludnionych miejscach Afryki. Ponadto do rezerwatów goryli każdego roku przybywają tysiące ludzi z całego świata. To z jednej strony pomaga utrzymać rezerwaty, ale z drugiej naraża zwierzęta na większy kontakt z człowiekiem.
W ciągu ostatnich lat weterynarze z Mountain Gorilla Veterinary Project, którzy dbają o zdrowie żyjących w rezerwatach zwierząt, zauważyli rosnącą liczbę oraz nasilenie chorób dróg oddechowych u swoich podopiecznych.
W badaniach opisano dwa zgony, do których doszło w grupie Hirwy, żyjącej w Rwandzie. W latach 2008-2009 w liczącej 12 osobników (1 dorosły samiec, 6 samic, 3 młode i 2 noworodki) grupie zachorowało 11 zwierząt. Goryle kaszlały, ciekło im z nosów i oczu, zapadały w letarg. W wyniku choroby zmarła jedna dorosła samica i jeden noworodek.
Badania tkanek zwierząt wykazały obecność biochemicznej sygnatury RNA ludzkiego metapneumowirusa (HMPV). Bezpośrednią przyczyną śmierci dorosłej samicy była infekcja bakteryjna płuc, ale HMPV prawdopodobnie wywołał podatność na tę infekcję.
Obecnie na świecie żyje jedynie 786 górskich goryli.
Opisane powyżej badania finansował m.in. Google.
Komentarze (8)
Jajcenty, 2 kwietnia 2011, 07:45
Wiem, że się narażę, ale czy nie byłoby poprawniej napisać padłe lub w ostateczności zdechłe zamiast zmarłe?
marximus, 2 kwietnia 2011, 12:15
wogóle nie zwróciłem na to uwagi.
a te rezerwaty to ciekawy temat, oglądałem dokument na planet, i żeby zrobić rezerwat wypędzili rdzennych mieszkańców a pobudowali "schroniska " dla turystów które produkują mase odpadów i zużywają ogromne ilości wody.
Qwax, 2 kwietnia 2011, 18:07
"Wiem, że się narażę, ale czy nie byłoby poprawniej napisać padłe lub w ostateczności zdechłe zamiast zmarłe?"
Oczywiście że się narazisz.
Jeżeli powiesz o swojej prababce, babce czy matce że zdechła lub padła to możesz tak również powiedzieć o innych naczelnych... (o innych ssakach, rybach, gadach, czy chodźby kwiatach nie mówiąc)
Jajcenty, 2 kwietnia 2011, 22:30
Goryl nie jest moim przodkiem i Twoim też nie. Wydawało mi się że słowo "umrzeć" jest bardzo wąskie znaczeniowo. Tak jak słowo "zdechł" nie bardzo dotyczy człowieka.
este perfil es muy tonto, 2 kwietnia 2011, 23:50
moje babki zdechły,zadowoleni? 8)
Qwax, 8 kwietnia 2011, 19:31
Jeżeli jeszcze stwierdzisz, że nie mamy nic wspólnego z amebami i sinicami to pozostanie mi tylko prosić byś zgodnie z
[(Ew. Mateusza 10:29, Biblia Tysiąclecia)
(21) Jezus mu odpowiedział: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!]
...oddał mi wszystkie swoje pieniądze (bo jestem biedny!)
i wszystko to mówię nie po to by zmusić kogokolwiek do mówienia, że jego rodzice zdechli, ale po to byśmy zaczęli szanować zwierzęta, i nie wstydzili się powiedzieć, że i one umierają
Jajcenty, 9 kwietnia 2011, 16:09
Goryl jest moim i Twoim dalekim kuzynem. W najlepszym razie. Nasze ścieżki filogenetyczne rozeszły się dawno temu. Ludzie nie pochodzą od małp. Ludzie i małpy mają gdzieś wspólnego przodka. Jeśli chciałeś sobie postrzelać do kreacjonisty to źle trafiłeś. Prawie ich tu nie ma.
Qwax, 12 kwietnia 2011, 22:39
"prawie czyni różnicę..."