Goryle gesty dla niemowląt

| Nauki przyrodnicze
mononom (Ralf Skjerning), CC

Komunikując się z niemowlętami, goryle zachodnie (Gorilla gorilla) wykorzystują zmodyfikowany system gestów, który przypomina ludzką mowę matczyną, czyli specjalną mowę o przesadnej intonacji. Prymatolodzy uważają, że zmienione gesty mogą pomagać młodym w rozwinięciu zdolności komunikacyjnych (American Journal of Primatology).

Eva Maria Luëf i Katja Liebal z Wolnego Uniwersytetu Berlina przez 4 miesiące monitorowały 24 trzymane w niewoli goryle. Koncentrowały się na gestach rozpoczynających i kończących zabawę. Chcąc zachęcić drugiego osobnika do igraszek, G. gorilla poklepują towarzyszy, robiąc przy tym odpowiednią minę, ewentualnie popisują się fikołkami. Gdy myślą o końcu zabawy, kładą dłoń na głowie kolegi czy koleżanki. Okazało się, że przy niemowlętach gesty bazują głównie na dotyku (wykonywane zdalnie są czasowo eliminowane). Co więcej, stosuje się wielokrotne powtórzenia.

Wcześniej pewien rodzaj "mowy matczynej" zaobserwowano też u rezusów. W ich przypadku w kontakcie z niemowlętami u dorosłych samic zmienia się spektrum akustyczne konkretnej wokalizacji. Przykład goryli wskazuje, że modyfikacji może ulegać nie tylko mowa - jej akustyka, składnia i semantyka - ale i niegłosowe moduły komunikacji.

goryl zachodni mowa matczyna gesty system komunikacji nauka Eva Maria Luëf Katja Liebal