Firmy IT siedzą na złotych górach

| Ciekawostki
zzzack, CC

Firmy z rynku IT znajdują się w czołówce przedsiębiorstw posiadających rekordowo duże zapasy gotówki. Firma FactSet przyjrzała się sytuacji 500 największych przedsiębiorstw świata, z wyłączeniem tych z sektora finansowego. W badaniach mianem "gotówki" określono gotówkę, jej ekwiwaleny oraz inwestycje krótkoterminowe, czyli te zasoby, które w szybki i łatwy sposób można zamienić na gotówkę.

W sumie zapasy gotówki wszystkich badanych firm wynoszą 1,29 biliona dolarów. Aż 5 spośród 10 posiadaczy największych zapasów gotówki to firmy z sektora IT. Są to Microsoft, Google, Cisco, Apple i Oracle. Ich łączne zapasy to 245 miliardów USD. Zapasy te ciągle się powiększają. Obecne przepływy gotówkowe wśród największych firm są wyższe niż ich potrzeby inwestycyjne, zatem zapasy gotówki rosną - mówi profesor Nikhil Varaiya z San Diego State University.

Największe zasoby posiada Microsoft. Na koniec czerwca bieżącego roku wynosiły one 77 miliardów dolarów, w tym 3,8 miliarda USD w gotówce i 73,2 miliarda w inwestycjach krótkoterminowych. Zapasy Microsoftu rosną nieprzerwanie od 2008 roku, kiedy to wynosiły 20 miliardów USD. Drugim posiadaczem imponujących zasobów finansowych jest Google, który ma 16,16 miliarda USD w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 38,27 w łatwo zbywalnych papierach wartościowych. W 2008 roku Google posiadał zapasy w wysokości 16 miliardów USD, obecnie jest to 54,4 miliarda. Podobnymi zasobami może pochwalić się Cisco, które posiada 7,9 miliarda USD w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 42,7 miliarda w inwestycjach krótkoterminowych. Przedsiębiorstwo, które w 2008 roku miało zapasy w wysokości 24,4 miliarda dolarów ma obecnie 50,6 miliarda.

W świetnej sytuacji finansowej jest również Apple. Koncern posiada 11,2 miliarda dolarów w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 31,4 miliarda w krótkoterminowych papierach wartościowych. W sumie jego zapasy wynoszą 42,6 miliarda USD. W czołowej piątce znalazł się też Oracle, właściciel zapasów obliczanych na 32,2 miliarda dolarów.

Tak olbrzymie zasoby gotówki powodują, że firmy znajdują się pod ciągłą presją, by wydać te pieniądze. Są z jednej strony naciskane, by dokonywały koljnych przejęć, a z drugiej - by część pieniędzy wróciła do akcjonariuszy.

W ciągu ostatnich lat kilka z nich - Oracle, Cisco i Apple - poddało się naciskom i zaczęło wypłacać dywidendę. Z kolei Microsoft, który dywidendę wypłaca od dawna, wybrał inny sposób przekazania pieniędzy akcjonariuszom. W latach 2011-2013 firma wydała 20 miliardów dolarów na wykupienie własnych akcji. Spore kwoty na ten sam cel przeznaczyły również Oracle, Cisco i Apple. Ten ostatni koncern jest niewątpliwym rekordzistą. W kwietniu firma ogłosiła, że przeznaczy 60 miliardów USD na wykup własnych akcji.

Jedynie Google ani nie płaci dywidendy, ani nie wykupuje akcji.

gotówka zapasy Microsoft Apple Google Cisco Oracle