Trójwymiarowy odpowiednik grafenu?

| Technologia

Trzy niezależne zespoły naukowe badają właściwości arsenku kadmu. Ten nowo odkryty materiał zachowuje się podobnie jak grafen, jednak nie jest dwuwymiarową pojedynczą warstwą atomów, a tradycyjną trójwymiarową strukturą. A to oznacza, że łatwiej będzie z niego wyprodukować różne podzespoły.

Jedną z grup pracujących nad arsenkiem kadmu składa się z uczonych z Univeristy of Oxford, Stanford University, SLAC i Lawrence Berkeley National Laboratory. Opierają się przy tym na wcześniejszych badaniach nad bizmutkiem sodu. Materiał ten również ma właściwości podobne do grafenu, jednak w kontakcie z powietrzem zamienia się w proszek.

Zarówno istnienie bizmutku sodu jak i arsenku kadmu zostało przewidziane przez fizyków teoretycznych z Chińskiej Akademii Nauk, Zhonga Fanga i Xi Daia. Uczeni ci stwierdzili, że arsenek kadmu powinien być stabilny.

Po odkryciu niezwykle interesujących właściwości grafenu, w którym elektrony zachowują się tak, jakby nie miały masy, przez co poruszają się niezwykle szybko, naukowcy na całym świecie zaczęli poszukiwać materiałów 3D o podobnej strukturze. Z takich materiałów łatwiej jest bowiem wyprodukować urządzenia.

Brytyjsko-amerykański zespół uzyskał arsenek kadmu na Oxfordzie i przetestował go za pomocą brytyjskiego Diamond Light Source i amerykańskie Advanced Light Source. Sądzimy, że ta rodzina materiałów to dobry kandydat do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Współpracujemy z teoretykami, by przekonać się, czy istnieją jeszcze lepsze materiały. Ponadto możemy wykorzystać te materiały do badania bardzo egzotycznych stanów materii. Otwieramy drzwi, za którymi może znajdować się wiele innych drzwi do otwarcia - mówi kierujący zespołem Yulin Chen.

grafen arsenek kadmu