Powstają pierwsze grafenowe baterie

| Technologia
Lawrence Berkeley National Laboratory

California Lithium Battery (CLBattery) poinformowała o rozpoczęciu prac nad komercjalizacją pierwszych baterii wykorzystujących grafen. Urządzenie, którego prototyp powstał z Argonne National Laboratory jest trzykrotnie bardziej wytrzymałe, niż baterie o najdłuższym czasie użytkowania obecne na rynku.

Tajemnica baterii z Argonne polega na wykorzystaniu anody z węglika krzemu, w miejsce tradycyjnej anody grafitowej używanej w katodach baterii litowo-jonowych. Węglik krzemu już wcześniej wykluczono z badań nad bateriami, gdyż był zbyt niestabilny. Specjaliści z Argonne odkryli, że w procesie zwanym grafityzacją można dodać grafen do anody, zwiększając dwukrotnie jej pojemność w porównaniu z anodą grafitową. Dzięki użyciu anody z węglika krzemu można albo obniżyć o kilkanaście procent wagę baterii, albo, zachowując wagę, zwiększyć jej pojemność.

Grafenowe baterie nieprędko trafią do przedmiotów codziennego użytku. CLBattery pracuje bowiem nad urządzeniami, które znajdą zastosowanie w sieciach energetycznych. Niewykluczone jednak, że Argonne licencjonuje swoją technologię innym firmom, które będą produkowały baterie dla telefonów komórkowych czy laptopów.

grafen bateria Argonne National Laboratory CLBattery węglik krzemu