Otwieranie grafenu laserem
Grafen ma wiele zalet, ale też i jedną bardzo poważną wadę - nie występuje w nim pasmo wzbronione, bez którego jest nieprzydatny do zastosowań w elektronice. Dlatego też poszukiwana jest odpowiednia metoda tworzenia tego pasma.
W półprzewodnikach występuje region energetyczny, zwany pasmem wzbronionym, gdzie nie są dostępne żadne stany elektroniczne [poziomy energetyczne - red.]. Mówi się, że gęstość nośnika wynosi tam zero. Jeśli mamy urządzenie podłączone do dwóch elektrod i występuje w nim pasmo wzbronione, to możemy spowodować, by płynął przez nie prąd o minimalnym napięciu. Brak pasma wzbronionego w grafenie oznacza, że nie można go „wyłączać". A to właśnie dzięki temu, iż możemy „włączać" i „wyłączać" prąd, możemy też kodować informacje w postaci 0 i 1. To wyjaśnia, dlaczego brak pasma wzbronionego to poważny wada, uniemożliwiające zastosowanie tego wyjątkowego materiału w wielu miejscach - mówi Foa Torres z Universidad Nacional de Cordoba w Argentynie.
Torres i jego zespół, po przeanalizowaniu sposobu, w jaki laser wpływa na elektrony w grafenie, doszli do wniosku, że oświetlenie go światłem w średnich zakresach podczerwieni utworzy w nim pasmo wzbronione. Co więcej, jego właściwości można dobrać za pomocą polaryzacji światła.
Wyobraźmy sobie elektron, który przesuwa się z lewej strony na prawą, w kierunku obszaru oświetlonego przez laser. Elektron wchodzi w interakcję z radiacją lasera, emitując lub absorbując fotony. Ta interakcja powoduje, że elektron jest odbijany lub rozpraszany, tak jakby trafił na ścianę - tutaj jest to pasmo wzbronione. W przeciwieństwie do normalnych pasm wzbronionych to jest tworzone dynamicznie - mówi Torres.
Jego zdaniem interakcja pomiędzy strukturą grafenu a laserem daje nadzieję na uzyskanie egzotycznych stanów materii, takich jak izolatory topologiczne. Uczony uważa też, że wprowadzane laserowo pasmo wzbronione pozwoli na tworzenie nowych urządzenie optoelektronicznych.
Tera Torres i jego współpracownicy chcą przeprowadzić eksperymenty, które mają zweryfikować prawdziwość ich założeń. Ich przeprowadzenie powinno być tym łatwiejsze, że z Argentyńczykami skontaktowały się już dwie znane grupy badawcze z USA i Hiszpanii, które są zainteresowane ich teorią.
Drzwi zostały otwarte. Teraz wkraczamy na obiecującą terra incognita - mówi Torres.
Komentarze (8)
thikim, 21 czerwca 2011, 22:45
Nie stany elektroniczne tylko poziomy energetyczne. Ten google translator
I takie moje pytanie. To jak u licha do tej pory robiono tranzystory z grafenu????
electron, 22 czerwca 2011, 02:08
I nie płynie napięcie - płynie minimalny prąd...
A co do tranzystorów - grafen to mono(czyli jedna) warstwa atomów węgla i w takiej postaci nie ma tam rzeczywiście przerwy energetycznej. Natomiast kiedy mamy do czynienia z dwoma warstwami atomowymi węgla to nadal mówi się o grafenie i w takiej postaci jest przerwa energetyczna więc można normalny tranzystor zrobić i zrobiono... Prawie normalny bo szerokość przerwy wynosi wtedy tylko 0,345eV
amperion, 22 czerwca 2011, 09:01
@electron, racja i zakłócenia są znacznie mniejsze niż przypadku jednej warstwy
Alek, 22 czerwca 2011, 10:12
Czy to nie właśnie ten problem miał rozwiązać polski grafen?
Mariusz Błoński, 22 czerwca 2011, 11:35
@thikim: żaden Google Translator
To cytat, człek wyraźnie mówił o "stanach elektronicznych", więc postanowiłem tak zostawić.
@electron: ano fakt. Z tym napięciem to zbyt potocznie napisałem. Już poprawiam
electron, 22 czerwca 2011, 13:53
Z tymi stanami to wszystko tu się pomieszało - w oryginalnym artykule jest electronic states faktycznie, tyle tylko, że po polsku to się tłumaczy "stany elektronowe" co już może posłużyć za potoczne określenie stanów energetycznych nośników ładunku.
@amperion: polski grafen czy raczej grafen wytwarzany metodą CVD na węgliku krzemu przez dr Strupińskiego w ITME rozwiązał problem wytwarzania dobrerj jakości grafenu w sensownej cenie na szerszą skalę.
Tolo, 22 czerwca 2011, 18:16
A to właśnie dzięki temu, iż możemy „włączać" i „wyłączać" prąd, możemy też kodować informacje w postaci 0 i 1.
Bez wyłączania tez możemy kodować. 8)
pio, 22 czerwca 2011, 21:01
@ M. Blonski
facet mowi o stanach elektronowych.
---
odnosnie tematu, to napisalem kiedys tutaj o cutting edge electronics.
hehe.. wszyscy teraz wszedzie widza izolatory topologiczne. przymiarki do Nobla.