Młody grindwal zginął przez delfiny?

| Nauki przyrodnicze
Mrs. Gemstone, CC

Eksperci uważają, że wyrzuconą na plażę w Dunvegan na wyspie Skye młodą samicę grindwala poturbowały delfiny. Obrażenia były na tyle poważne, że weterynarze musieli ją uśpić.

Na korpusie i płetwach ok. 3-letniego cielęcia widoczne były ugryzienia. Przedstawiciele Scottish Marine Animals Stranding Scheme i Hebridean Whale and Dolphin Trust (HWDT) sądzą, że za atakiem stoją delfiny butlonose (sugerują to średniej wielkości przerwy między śladami zębów). Na razie to tylko podejrzenia, bo na wyniki sekcji zwłok trzeba jeszcze poczekać.

Jeśli winę rzeczywiście ponoszą delfiny, to drugi znany nam przypadek z Wielkiej Brytanii. Martwe grindwale są często wymywane na brzeg, a od czasu do czasu obserwuje się stranding żywych osobników, rzadko jednak mają one tego rodzaju obrażenia - opowiada dr Conor Ryan, specjalista ds. pojawień i strandingu HWDT.

Charlie Phillips z Whale and Dolphin Conservation dywaguje, że urazy mogły powstać w czasie wspólnej zabawy albo doszło do aktu agresji. Delfiny i walenie kontaktują się ze sobą w środowisku morskim i stanowi to nieodłączną część ich naturalnego zachowania.

Warto przypomnieć, że u wybrzeży Szkocji mieszka najdalej wysunięta na północ populacja delfinów butlonosych.

grindwal delfin butlonosy cielę stranding plaża wyspa Skye Dunvegan ugryzienia