Grupa krwi wpływa na ryzyko choroby niedokrwiennej serca?

| Zdrowie/uroda
frostnova, CC

Ryzyko chorób serca może być powiązane z grupą krwi. Badania Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego wykazały, że u osób z grupami krwi A, B i AB ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest wyższe niż u posiadaczy grupy 0. U pacjentów z najrzadszą grupą AB ryzyko jest najwyższe (Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology).

Choć ludzie nie mogą zmienić grupy krwi, nasze ustalenia pomogą lekarzom lepiej zrozumieć, kto znajduje się w grupie ryzyka chorób serca. Grupę krwi powinno się znać z tego samego powodu, co poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi. Gdy wiesz, że w twoim przypadku ryzyko jest wyższe, możesz je zredukować, prowadząc zdrowszy tryb życia, dobrze jedząc, ćwicząc i nie paląc - podkreśla prof. Lu Qi.

Amerykanie uwzględnili dane z 2 badań podłużnych (głównie z Nurses' Health Study, ale również z Professionals Follow-up Study), w ramach których przez 20 lat lub dłużej śledzono losy 89,5 tys. dorosłych w wieku 30-75 lat. Odsetki poszczególnych grup krwi w obu próbkach odzwierciedlały częstość ich występowania w populacji generalnej.

Okazało się, że w przypadku ludzi z grupą krwi AB ryzyko rozwoju choroby serca było o 23% wyższe niż u osób z grupą krwi 0. Dla osób z grupą krwi B ryzyko okazało się wyższe o 11%, a z grupą A o 5%. Ponieważ w większości ochotnicy byli biali, nie wiadomo, czy wyniki odnoszą się do innych ras. Aby wyizolować wpływ grupy krwi na ryzyko choroby serca, prowadząc analizy, zespół Qi wziął poprawkę na wiek, dietę, wagę, płeć, palenie, historię chorób, a w przypadku kobiet menopauzę.

Studium nie ujawniło, czemu różne grupy krwi to różne ryzyka choroby serca. Grupa krwi jest złożonym zagadnieniem, dlatego w grę może wchodzić wiele mechanizmów. Ważne wydaje się jednak to, że grupę AB powiązano ze stanem zapalnym, który prowadzi do uszkodzenia tętnic, podczas gdy grupa A oznacza wyższy poziom złego cholesterolu LDL, a jak wiadomo, zatyka on naczynia. Dr Gregg Fonarow, rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca, podkreśla, że u jednostek z grupami krwi innymi niż 0 stężenie kluczowych czynników krzepnięcia jest wyższe. Co by nie mówić, ryzyko związane z "niezerowymi" grupami krwi jest jednak umiarkowane, a o wiele ważniejsze wydają się tradycyjne czynniki ryzyka: wiek, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, palenie czy cukrzyca. To one nadal powinny znajdować się w centrum uwagi podczas prowadzenia działań prewencyjnych.

grupa krwi ryzyko choroba serca Lu Qi