Szczepionka wziewna zapewnia długotrwałą ochronę przed szczepami pandemicznymi

| Medycyna
Tim Evanson, CC

Donosowe szczepionki przeciw grypie mogą zapewniać długotrwałą ochronę przed pandemicznymi szczepami wirusa grypy.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbii odkryli, że donosowa szczepionka FluMist prowadziła do produkcji w płucach myszy limfocytów T, które zapewniały długotrwałą ochronę przed wieloma szczepami wirusa grypy (także przed szczepami niewystępującymi w szczepionkach). Gryzonie, którym podano tradycyjną wstrzykiwaną szczepionkę, taką jak Fluzone, nie wytwarzały tych komórek.

Nasze wyniki pokazują, że każdy rodzaj szczepionki zapewnia inny rodzaj ochrony przed grypą. Producenci mogą zechcieć połączyć ich atrybuty w uniwersalną szczepionkę, która zapewni ochronę zarówno przed znanymi szczepami, które spodziewamy się ujrzeć w czasie typowego dorocznego sezonu grypowego, jak i nowymi, które są w stanie wywołać pandemię - wyjaśnia prof. Donna Farber.

Ostatnie badania zakażeń grypą pokazały, że uniwersalną ochronę przed szerokim wachlarzem szczepów mogą zapewniać specjalne limfocyty T. Rezydują one w płucach i potrafią szybko eliminować zakażone wirusem komórki, nie dopuszczając do poważnej choroby.

Najnowsze badania, których wyniki ukazały się w Journal of Clinical Investigation/Insight, pokazują, że donosowe szczepionki prowadzą do produkcji tych limfocytów. Komórki te mogą nie zapobiec chorobie, ale pomogą szybciej pozbyć się wirusa i zmniejszą nasilenie objawów.

Co ciekawe, w eksperymentach zespołu z Uniwersytetu Columbii szczepionki donosowe wyzwalały ograniczoną produkcję przeciwciał przeciw szczepom wirusa z preparatu. Ostatnio panel doradczy ds. sposobów szczepień Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) opowiedział się przeciwko donosowym szczepionkom na grypę sezonową. Studium grupy Faber pokazuje jednak, że takie szczepionki mogą prowadzić do innych odpowiedzi odpornościowych, szczególnie skutecznych w walce z nowymi szczepami wirusów.

grypa wirus szczepionka donosowa limfocyty T płuca Donna Faber