Metalowe grzyby
Alexander Eychmüller i jego zespół z Politechniki w Dreźnie zauważyli, że grzyby w naturalny sposób absorbują nanocząsteczki metali. Po włączeniu ich do plechy powstają hybrydy grzyb-metal, które można wykorzystać np. w katalizatorach lub środkach odkażających.
W metalowych katalizatorach przemysłowych wykorzystuje się kryształy metali, np. niklu, żelaza czy platyny. By uzyskać jak największą powierzchnię metaliczną, trzeba się posłużyć obojętnym podłożem o jak największej powierzchni właściwej (przy zachowaniu stosunkowo niedużej objętości). Cząsteczki katalizatora nie powinny się zlepiać ani tworzyć spieków, dlatego chemicy uciekają się do pomocy roztworu. W takich warunkach trudno jednak oddzielić cząsteczki katalizatora od produktów reakcji. Grzyby, które je asymilują i stabilizują, wydają się więc idealnym rozwiązaniem. Odzyskanie katalizatora z plechy wydaje się bowiem może nie dziecinnie łatwym, ale ułatwionym zadaniem.
Niemcy podawali grzybom, w tym pędzlakom (Penicillium), pożywki z różnymi metalami: złotem, srebrem, platyną i palladem. Po dwóch miesiącach obejrzeli ich grzybnię pod skaningowym mikroskopem elektronowym. Okazało się, że strzępki pokrywa metaliczna skórka – miniaturowe cząsteczki tworzyły warstwę o grubości do 200 nanometrów. Naukowców zaskoczyło, że grzybom zdawało się to w ogóle nie przeszkadzać. Jeden z gatunków nie reagował nawet na skorupę ze srebra, które jest przecież wykorzystywane jako środek dezynfekujący i jest dla wielu mikroorganizmów toksyczne.
Co najważniejsze, chociaż warstwa była grubsza od średnicy poszczególnych cząsteczek (10-20 nanometrów), nie zlepiły się one w większe bryły, a katalizator zachował swoje cenne właściwości.
Eychmüller uważa, że odkrycie i opisanie mechanizmu, za pośrednictwem którego grzyby wiążą się z metalami, pomoże wyjaśnić, czemu niektóre organizmy są szczególnie podatne na akumulację metali ciężkich. Musi istnieć powód, czemu specyficzne nanocząsteczki wiążą się ze specyficznymi grzybami. Do tej pory niewiele wiemy o oddziaływaniach zachodzących na tym poziomie.
Komentarze (13)
Gość fakir, 25 września 2008, 20:04
inhet, 25 września 2008, 20:26
Problem, jak się zdaje, nie leży w zaskoczeniu, lecz w nieznajomości mechanizmu, przygotowującego naturalną droga przydatną postać katalizatora.
mikroos, 25 września 2008, 20:30
A jak niby mieliby znać mechanizm, którego dotąd nikt nie stwierdził? Skąd mieli wiedzieć, że metal nie utworzy agregatów, tylko pozostanie w formie zdyspergowanej? I skądże mieliby z góry przewidzieć, że metal nie spowoduje śmierci komórki przy tak wysokim stężeniu? Szkoda, że nie dostrzegłeś, Fakirze, tych słów:
Gość fakir, 25 września 2008, 21:51
Naukowców zaskoczyło jak zrozumiałem to, że grzybom nie przeszkadzało to, że strzępki pokrywa metaliczna warstwa o grubości do 200 nanometrów.. Mnie by to nie zaskoczyło że w wyniku metabolizmu nietoksycznych przcież związków metaloorganicznych pozostały na powierzchni niewykorzystane metale. Po prostu tak się zachowują grzyby rozkładając materię organiczną z pozostawieniem minerałów.
mikroos, 25 września 2008, 21:59
A mógłbyś mi wskazać, gdzie było napisane coś o związkach metaloorganicznych? Bo z tego, co ja przeczytałem, to był roztwór nanocząsteczek metalu ciężkiego. Dla wyjaśnienia, one z kolei przeważnie są toksyczne.
Gość fakir, 25 września 2008, 22:05
mikroos, 25 września 2008, 22:28
Napisano wyraźnie: " pożywki z różnymi metalami". Lub, jeśli wolisz oryginał:
Tu nie chodzi o to, żeby snuć domysły, tylko o to, żeby trzymać się faktów. Jak się nie wie, to dobrze jest sprawdzić, zamiast się domyślać.
Dlaczego "tylko", skoro nie sprawdzono nigdy innej możliwości? Znów opierasz się wyłącznie na domyśle, na dodatek nie do końca uprawnionym, jak się okazuje.
Gość fakir, 26 września 2008, 01:49
Na czym Twoi zdaniem miałaby polegać asymilacja i stabilizacja nanocząstek?. To przecież atomy pierwiastków których nie da się asymilować. Pozwól mi się domyślać i nie obrażaj.
mikroos, 26 września 2008, 06:49
Na czym miałaby polegać, tego nie wiem, bo dopiero odkryto to zjawisko. ale gdyby chodziło o związki metaloorganicznej, wyraźnie napisanoby, że chodzi o nie. I nie przesadzaj, że Ciebie obrażam. Za to ja bardzo chętnie bym usłyszał od Ciebie, w jaki sposób grzyb miałby asymilować związek metaloorganiczny, a potem wypluwać go na zewnątrz w postaci uformowanych nanocząstek.
P.S. żeby nie przedłużać dyskusji, wklejam szybko jeszcze jeden cytat:
i tyle ode mnie, bo dla mnie te słowa są absolutnie jednoznaczne. Pozdrawiam!
Gość fakir, 26 września 2008, 20:26
Mógłbym w Twoim stylu napisać:
Pożywki z metalami to nie roztwór nanocząstek. Trzymaj się faktów. Jak się nie wie, to dobrze jest sprawdzić, zamiast wypisywać bzdury.
Masz jakiś dowód, że nie sprawdzono. Opierasz się wyłącznie na domyśle, na dodatek nie do końca uprawnionym, jak się okazuje.
Skoro nie wiesz dlaczego dyskutujesz. Może powinieneś się dowiedzieć.
Absorpcja i asymilacja to nie to samo. Jak możesz mylić takie zjawiska.
I nie przesadzaj, że Ciebie obrażam.
Ale nie napiszę. Trudno dyskutować z kimś kto wszystko wie lepiej a innych uważa za snujących domysły, nie trzymających się faktów, nie wiedzących o czym piszą i tak dalej.
Pozdrawiam
mikroos, 26 września 2008, 20:48
Pozdro!
mikroos, 26 września 2008, 21:00
Ale żeby była jasność:
A czy ja gdziekolwiek napisałem o tym, że asymilują? Ja jedynie zapytałem, jak taki proces miałby zachodzić w odniesieniu do związków metaloorganicznych. Atakujesz mnie za dwuznaczność (dwuznaczność, ale niekoniecznie błąd, bo zjawisko nie jest do końca poznane) w tekście źródłowym, a nie w moich słowach. Mam prośbę: daruj sobie takie argumenty, bo utrudnia to komunikację. Bo jeśli Twoim jedynym argumentem jest cytat nie z moich słów, to chciałbym zauważyc, ze napisano w innym miejscu "Grzyby, które je asymilują". To nie powinien być argument w moim kierunku.
A jeśli idzie o samą istotę zjawiska, odsyłam do tekstu źródłowego: "Eychmüller's team fed media containing gold, silver, platinum or palladium nanoparticles to common fungi, including Penicillium."
I na tym kończę dyskusję z Tobą na teraz.
waldi888231200, 27 września 2008, 11:35
Korzonki grzyba cedzą nanocząstki. 8)