Nadciekła materia w gwiazdach neutronowych
Teleskop Chandra X-ray Obserwatory zdobył pierwszy bezpośredni dowód na istnienie materii w stanie nadciekłym w jądrze gwiazd neutronowych. Nadciekłość to niezwykły stan uzyskiwany w laboratoriach, gdzie zaobserwowano, że znajdująca się w nim materia samodzielnie podąża w górę i jest w stanie wydobyć się ze szczelnie zamkniętego pojemnika.
Gwiazdy neutronowe zawierają najbardziej gęstą znaną nam materię. Jej centymetr sześcienny waży miliardy ton.
Dwa niezależne zespoły badały znajdującą się 11 000 lat świetlnych od Ziemi Kasjopeę A. To supernowa pozostałość po gwieździe, której eksplozję można było obserwować z Ziemi przed około 330 laty. Uczeni, dzięki teleskopowi Chandra zauważyli gwałtowny spadek temperatury supernowej. Ochłodziła się ona o około 4% w ciągu ostatnich 10 lat,
Taki spadek temperatury, chociaż wydaje się niewielki, jest w rzeczywistości zjawiskiem bardzo dramatycznym i niespodziewanym. To oznacza, że coś się dzieje z gwiazdą - mówi Dany Page z Universidad Nacional Autonoma w Meksyku. Uczeni uważają, że przyczyną zmian jest fakt, że protony tworzące jądro gwiazdy znajdują się w stanie nadciekłym.
Szybkie ochładzanie się Kasjopei A, zaobserwowane dzięki Chandrze, to pierwszy bezpośredni dowód, że jądra gwiazd neutronowych są zbudowane z nadprzewodzącej materii w stanie nadciekłym - stwierdził Piotr Szternin z Instytutu Joffego w Sankt Petersburgu.
Oba zespoły wykazały, że nadciekłe jądro uformowało się w ciągu ostatnich 100 lat (obserwowanych w Ziemi) i to jego istnienie prowadzi do szybkiego spadku temperatury.
W ziemskich laboratoriach nadciekłą materię uzyskuje się w temperaturach bliskich zeru absolutnemu. Jednak we wnętrzach gwiazd neutronowych temperatura jest bliska miliardowi stopni Celsjusza. Dowiedzieliśmy się tego zresztą właśnie dzięki odkryciu w ich jądrach nadciekłej materii. Dotychczas naukowcy nie byli pewni tych temperatur. Teraz można stwierdzić, że wynoszą one od 500 milionów do niemal miliarda stopni.
Komentarze (4)
MrVocabulary (WhizzKid), 25 lutego 2011, 18:20
Ale że co? A "góra" to gdzie? Ona (chyba) podlega rodzajowi dyfuzji i podąża we wszystkie kierunki, a blokowana naczyniem idzie w subiektywną "górę". Takie kierunki jednak nie mają zastosowania w przypadku gwiazd neutronowych...
cyberant, 26 lutego 2011, 07:33
Określenie "góra" chyba domyślnie oznacza kierunek odwrotny do grawitacji, czyli w przypadku kuli (gwiazdę neutronową można rozpatrywać jako kulę?) góra jest od środka na zewnątrz.. W zasadzie na ziemi lawa wytryskując z wulkanu też się porusza "do góry" tylko że mechanizm erupcji jest inny (ciśnienie) a nie nadciekłość...
thikim, 26 lutego 2011, 10:29
Artykuł niesie trochę nowości dla mnie, czy mógłby je ktoś potwierdzić?
Gwiazda neutronowa a jądro z protonów? Przecież tam jest największy ścisk, największe szanse na to że proton z elektronem złączą się w neutron.
Trochę mi to nie pasuje, ale nie znam aż tak dobrze tego tematu.
Dalej:
nadciekłość i nie tylko bo jeszcze nadprzewodnictwo. Protony to jedynie ładunki dodatnie, szybkie małe elektrony pewnie na powierzchni. Więc jak przy samych ładunkach dodatnich może istnieć nadprzewodnictwo?
waldi888231200, 26 lutego 2011, 22:48
Kazdy facet wcześniej czy później dokonuje takiego odkrycia.