Dwie podwójne i jeszcze jedna
Astronomowie z Open University odkryli pierwszy znany układ składający się z pięciu gwiazd, w skład którego wchodzą dwie gwiazdy podwójne. Mimo tego, że prawdopodobnie aż 30% gwiazd występuje w układach wielokrotnych, to systemy składające się z pięciu gwiazd są wielką rzadkością.
System został pierwotnie zarejestrowany i zarchiwizowany przez projekt SuperWASP (Wide Angle Search for Planets). Dopiero analiza danych ujawniła, że zanotowano coś interesującego. Początkowo specjaliści zauważyli, że w 1SWASP J093010.78+566859.5 znajduje się układ podwójny kontaktowy. To układ podwójny, w których gwiazdy znajdują się tak blisko siebie, że ich zewnętrzne warstwy stykają się ze sobą w punkcie L1. Między takimi gwiazdami zachodzi ciągła wymiana materii. Zaobserwowany system okazał się wyjątkowy, gdyż czas obiegu obu gwiazd wokół siebie wynosił mniej niż 6 godzin. Później naukowcy zauważyli jeszcze niespodziewane dodatkowe spadki jasności gwiazd i odkryli, że w pobliżu znajduje się kolejny układ podwójny. Tym razem gwiazdy są oddalone od siebie na odległość około 3 milionów kilometrów, czyli dwukrotnie więcej niż wynosi średnica Słońca. Gwiazdy te obiegają się w ciągu 1 i 1/3 doby. Oba układy podwójne są od siebie oddalone o około 21 miliardów kilometrów. Gdy naukowcy przystąpili do szczegółowych badań widm obu układów odkryli piątą gwiazdę znajdującą się w odległości około 2 miliardów kilometrów od drugiego z układów. Jej obecność prawdopodobnie nie powoduje zaćmień żadnego z układów.
Badacze z Open University potwierdzili, że wszystkie pięć gwiazd jest ze sobą grawitacyjnie powiązanych. System znajduje się w odległości około 250 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Wszystkie gwiazdy układu są prawdopodobnie mniejsze i chłodniejsze od Słońca, jednak cały układ jest na tyle jasny, że można go obserwować przez amatorskie teleskopy i dostrzec zaćmienia.
Bardzo interesującym odkryciem jest spostrzeżenie, że orbity obu gwiazd podwójnych znajdują się na tej samej płaszczyźnie. Może to wskazywać, że powstały one z tego samego dysku protoplanetarnego.
Komentarze (7)
Astroboy, 10 lipca 2015, 12:39
Znów przepraszam, że publicznie, ale zgłoszenia, jak widać, ciągle nie działają…
Binarny układ gwiazd brzmi dla mnie tak obraźliwie, jak to tylko możliwe.
Po polsku istnieje tylko układ podwójny gwiazd.
Edit: będzie już to trzecia moja uwaga, ale widzę, że redakcja uparcie idzie na stracie. Ewentualnie kompletnie nie czyta nie tylko zgłoszeń, ale i komentarzy (owszem, nie musi ); tym bardziej będzie zabawnie.
darekp, 10 lipca 2015, 13:21
Jesteś pewien? Pamiętam, że kilka tygodni temu zgłosiłem jakąś literówkę, przycisk Zgłoś znajduje się na forum, pod artykułem, na lewo od Cytuj i Odpowiedz, jest ledwo widoczny, dopiero po najechaniu na niego myszką się uaktywnia.
Astroboy, 10 lipca 2015, 13:29
JESTEM pewien.
Dodam, że ZDECYDOWANIE jestem pewien. Jeśli nie jestem, to piszę inaczej.
Edit: wybacz, ale dla inteligentnego człowieka trudno o pomyłkę przy tak niezbyt obfitym wyborze.
Mariusz Błoński, 10 lipca 2015, 13:47
Ależ oczywiście, że działają i komentarze na forum też działają. To redakcja wolno działa.
Przepraszam za binarną obrazę
Astroboy, 10 lipca 2015, 13:50
Dziękuję. Urzekłeś mnie obrazą binarną.
Przy okazji, nie zapuszczasz się w politykę?
Mariusz Błoński, 10 lipca 2015, 13:52
To przypuszczenie z forum czy innego źródła?
Astroboy, 10 lipca 2015, 14:03
Wystarczy forum…
Na podstawie "internetów" chyba trudno o Tobie wyrabiać zdanie:
https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/tag/mariusz-blonski/
Edit: każdemu się zdarza…