LHC potwierdził istnienie egzotycznego hadronu

| Astronomia/fizyka
Anna Pantelia/CERN

Analiza danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów, przeprowadzona przez zespół pracujący przy projekcie LHCb (Large Hadron Collider beauty), potwierdziła istnienie egzotycznych hadronów – cząstek materii, które nie mieszczą się w tradycyjnym modelu.

Hadrony to cząstki subatomowe, w których występują oddziaływania silne. Dzieli się je na mezony, zbudowane z par kwark-antykwark, oraz bariony, zbudowane z trzech kwarków. Od dłuższego czasu pojawiały się doniesienia o istnieniu cząstek, które nie pasują do tego modelu. Teraz LHCb potwierdził istnienie cząstki Z(4430).

W 2008 roku naukowcy pracujący przy japońskim Belle Collaboration jako pierwsi przedstawili dowody na istnienie Z(4430), które później potwierdzili z pewnością 5,2 sigma. Wspomniane dowody zebrano podczas rozpadu mezonu B.

Teraz uczeni z LHC przedstawili kolejne dowody, które jednoznacznie potwierdzają istnienie egzotycznego hadronu. Na podstawie analizy 25 000 rozpadów mezonu B stwierdzili, że pewność, iż Z(4430) istnieje wynosi co najmniej 13,9 sigma. Jak mówi rzecznik prasowy LHCb, Pierluigi Campana, oznacza to, że mamy do czynienie z cząstką, a nie z błędami w danych.

Niedawno informowaliśmy, że Belle Collaboration odkryło kolejną egzotyczną cząstkę - Z(3900).

 

hadron Z(4430) LHC Wielki Zderzacz Hadronów